REKLAMA
 
REKLAMA

To będzie największa farma wiatrowa w krajach bałtyckich. Jest finansowanie

To będzie największa farma wiatrowa w krajach bałtyckich. Jest finansowanie
Fot. Pixabay - Piotr Zakrzewski

EBOR wesprze dużą kwotą inwestycję w lądową farmę wiatrową w Estonii. Ma to być największa instalacja wiatrowa w tym kraju i wszystkich krajach bałtyckich. Farma wiatrowa zwiększy zdolność Estonii do wytwarzania energii elektrycznej nawet o 10 proc.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przeznaczy 100 mln euro na wsparcie budowy lądowej farmy wiatrowej Sopi-Tootsi o mocy 255 MW w Estonii. Farma wiatrowa powstanie na dawnym złożu torfu w południowo-zachodniej Estonii, około 30 km od Parnawy i Zatoki Parnawskiej. Złoży się na nią 38 turbin wiatrowych Nordex N163/6.X.

Według szacunków farma wiatrowa ma wytwarzać około 680 GWh energii rocznie. Odpowiada to zużyciu 8,5 proc. energii elektrycznej w całym kraju i 40 proc. w gospodarstwach domowych. Farma wiatrowa Sopi-Tootsi ma pozwolić na zaoszczędzenie emisji 480 tys. ton CO2 rocznie.

REKLAMA

EBOR jest jednym z czołowych inwestorów instytucjonalnych w Estonii, a Enefit jest klientem EBOR od 2020 r. Od początku swojej działalności w Estonii bank zainwestował w tym kraju w 115 projektów prawie 1 mld dolarów.

W ubiegłym roku 180 mln euro na wsparcie budowy lądowej farmy wiatrowej Sopi-Tootsi przeznaczył również Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Więcej o tym w artykule: Enefit zbuduje potężną farmę wiatrową. Największą w krajach bałtyckich.

Największa farma wiatrowa w Estonii

Grzegorz Zieliński, szef Energy Europe w EBOR, podkreślił, że farma wiatrowa Sopi-Tootsi będzie największą tego typu instalacją w Estonii. Inwestycja ma więc strategiczne znaczenie dla przyspieszenia zielonej transformacji kraju i zmniejszenia jego zależności od łupków bitumicznych. Estonia jest jedną z gospodarek w Unii Europejskiej o największej intensywności emisji dwutlenku węgla, a łupki bitumiczne odpowiadają za około 57 proc. krajowego miksu energetycznego.

Estoński Narodowy Plan Energetyczny i Klimatyczny zakłada, że ​​energia odnawialna będzie stanowić 65 proc. krajowego zużycia energii brutto i 100 proc. zużycia energii elektrycznej do 2030 r. Kraj dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

REKLAMA

Największą lądową farmę wiatrową w Estonii buduje spółka Enefit Green, jedna z największych firm zajmujących się energią odnawialną w krajach bałtyckich. Enefit posiada i obsługuje projekty OZE o mocy 587 MW. Zamierza zapewnić Estonii 2 GW energii odnawialnej do 2026 r. i 6 GW do 2030 r.

Enefit inwestuje w Polsce

Enefit Green to notowana na giełdzie spółka należąca do estońskiej grupy energetycznej Eesti Energia z siedzibą w Tallinie, która jest producentem energii w regionie Morza Bałtyckiego. W Estonii i na Litwie Enefit Green posiada 22 farmy wiatrowe o całkowitej mocy 398 MW. Składa się na nie łącznie 165 turbin wiatrowych. W Estonii do spółki należą także farmy fotowoltaiczne, elektrociepłownie oraz elektrownia wodna. Enefit ma także fabrykę pelletu na Łotwie.

Obecnie Enefit Green buduje pięć farm wiatrowych i trzy parki fotowoltaiczne na Litwie, w Estonii, Polsce i Finlandii. Łączna moc tych projektów wynosi 608 MW.

Niedawno Enefit podpisał z RES Global Investment umowę o przejęciu pakietu projektów wiatrowych i wybuduje w Polsce osiem farm wiatrowych. Więcej o tym w artykule: Estończycy wybudują w Polsce farmy wiatrowe.

Enefit Green wszedł na polski rynek energii odnawialnej w 2019 r., przejmując projekty farm fotowoltaicznych o mocy 19 MW. W naszym kraju spółka ma obecnie 20 gotowych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 27 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA