REKLAMA
 
REKLAMA

Stacje transformatorowe dla morskich farm wiatrowych made in Poland

Stacje transformatorowe dla morskich farm wiatrowych made in Poland
fot. YouTube/50HertzTransmission

Powstające polskie konsorcjum zamierza oferować m.in. nowoczesne, w pełni wyposażone stacje transformatorowe dla morskiej energetyki wiatrowej. Współpraca firm ma umożliwić stworzenie efektywnego łańcuch dostaw dla sektora offshore i zwiększenie udziału w nim polskich przedsiębiorstw.

Grupa Przemysłowa Baltic oraz stocznia CRIST z Gdyni podpisały umowę w celu utworzenia konsorcjum. Przedsiębiorstwa chcą połączyć swoje kompetencje, zasoby i doświadczenie.

Zadania powstającego konsorcjum obejmą wspólne rozwijanie i wprowadzanie na rynek zaawansowanych technologicznie produktów na potrzeby obsługi morskiej energetyki wiatrowej (MEW), przemysłu offshore i przemysłu stoczniowego. Firmy zamierzają m.in. opracować wspólnie i wprowadzić na rynek podstację transformatorową dla morskich farm wiatrowych. Oferować mają w pełni wyposażone i gotowe do użytku produkty.

REKLAMA

Polski udział w rozwoju MEW

Obie firmy podkreślają, że konsorcjum będzie operować na zasadach partnerskiej współpracy, żeby w jak największym stopniu zaangażować się w realizację polskich projektów MEW.

– Morska energetyka wiatrowa to jeden z filarów działalności Grupy Przemysłowej Baltic. Dążymy do poszerzenia bazy klientów, którym chcemy oferować nowe, bardziej kompleksowe produkty i usługi. Wierzymy, że połączenie sił z tak doświadczonym partnerem jak CRIST pozwoli na wzmocnienia naszych kompetencji i pozycji rynkowej oraz pomoże awansować w łańcuchu wartości polskich i międzynarodowych projektów przemysłowych i energetycznych – mówi Adam Kowalski, prezes zarządu Grupy Przemysłowej Baltic.

Przedstawiciel grupy deklaruje, że jest ona otwarta na współpracę z innymi polskimi podmiotami, które dysponują niezbędnymi kompetencjami i potencjałem produkcyjnym.

REKLAMA

– Jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej Polski jest ambitny program budowy morskich farm wiatrowych. To ogromna szansa dla polskich firm, aby zbudować w tym obszarze kompetencje i wzmocnić swoją innowacyjność. Wspólnie z Grupą Przemysłową Baltic chcemy pokazać, że krajowy przemysł potrafi współpracować i ma niezbędne potencjał i wiedzę, aby w znaczący sposób włączyć się w realizację trwających i planowanych inwestycji w MEW – zaznacza Irenusz Ćwirko, prezes zarządu CRIST.

Projekty dla branży stoczniowej i offshore

Partnerzy konsorcjum zamierzają nie tylko oferować stacje transformatorowe dla morskich farm wiatrowych, ale także współpracować w innych obszarach przemysłu offshore i w sektorze stoczniowym. Zarówno bowiem Grupa Przemysłowa Baltic, jak i stocznia CRIST mają doświadczenie w realizacji projektów w tych obszarach.

W skład Grupy Przemysłowej Baltic wchodzą spółki Baltic Operator, d. Stocznia Gdańska i Energomontaż-Północ Gdynia, których podstawową działalnością jest produkcja konstrukcji stalowych dla polskich i zagranicznych klientów z sektora energetyki wiatrowej, projektów offshore i onshore oraz przemysłu stoczniowego. Z kolei stocznia CRIST specjalizuje się w budowie statków i konstrukcji offshore oraz inżynierii morskiej, lądowej i cywilnej.

CRIST jest jedyną stocznią w Europie, która zbudowała już trzy jednostki do stawiania i serwisowania morskich farm wiatrowych. Aktywnie uczestniczy w największych projektach infrastrukturalnych i energetycznych w Europie, m.in. w budowie największego, podwodnego tunelu, który połączy Danię z Niemcami.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady