REKLAMA
 
REKLAMA

Chińczycy będą produkować turbiny wiatrowe we Włoszech

Chińczycy będą produkować turbiny wiatrowe we Włoszech
fot. MIMIT

Chiński producent potężnych turbin wiatrowych podpisał porozumienie z włoskim rządem i firmą Renexia. Celem jest uruchomienie zakładu produkcyjnego na terenie Włoch i wykorzystanie chińskich turbin na ogromnej pływającej morskiej farmie wiatrowej.

W ubiegłym tygodniu w Palazzo Piacentini chiński producent MingYang Smart Energy podpisał protokół ustaleń (Memorandum of Understanding, MoU) z włoską firmą Renexia działającą w sektorze energii odnawialnej. Umowę podpisano w obecności Adolfa Ursy, szefa resortu o nazwie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Made in Italy (MIMIT).

Porozumienie ma na celu stworzenie we Włoszech spółki Newco, która zajmie się budową turbin wiatrowych. Jak podaje włoskie ministerstwo, przedsięwzięcie to ma uzupełnić i wzmocnić krajowy łańcuch dostaw w sektorze morskiej energetyki wiatrowej oraz przyczynić się do rozwoju strategicznego sektora floating offshore wind (pływającej morskiej energetyki wiatrowej).

REKLAMA

Potężna wartość inwestycji

Według założeń spółka Newco ma zbudować zakład produkcyjny zatrudniający około 1,1 tys. osób. Szacowana wartość inwestycji to około 500 mln euro. Lokalizacja zakładu ma zostać określona w porozumieniu z włoskim rządem w ciągu 90 dni.

Ta ważna umowa pozwala nam rozwijać produkcję turbin we Włoszech i krajowy łańcuch dostaw, który będzie niezwykle konkurencyjny – powiedział minister Adolfo Urso.

Podpisanie porozumienie jest częścią umowy o współpracy między MIMIT a Ministerstwem Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT) Chińskiej Republiki Ludowej. Została ona uzgodniona podczas wizyty ministra Urso w Pekinie na początku lipca, a następnie podpisana w trakcie wizyty w Państwie Środka premier Giorgii Meloni.

Producent największej turbiny na świecie

MingYang Smart Energy jest producentem turbin wiatrowych. Od kilku lat konkuruje z producentami europejskimi, którzy do niedawna byli liderami w wytwarzaniu turbin dla morskich farm wiatrowych. W ostatnim czasie sytuacja zaczęła się dynamicznie zmieniać na korzyść producentów z Chin.

REKLAMA

Pod koniec 2023 r. Mingyang pochwalił się opracowaniem ogromnej turbiny MySE 18.X-20MW – największej na świecie morskiej elektrowni wiatrowej. Jej moc znamionowa ma sięgać 18-20 MW, a średnica wirnika wyniesie 260-292 m. Producent podawał, że turbina będzie mogła wygenerować średnio 80 GWh energii elektrycznej w skali roku.

Dotychczas chińska firma nie miała swoich zakładów produkcyjnych w Europie. Teraz ma się to zmienić za sprawą porozumienia z Włochami. Tamtejszy rząd miał uznać, że współpraca z producentami turbin wiatrowych i paneli słonecznych z Państwa Środka może zapobiec utracie mocy produkcyjnych w kluczowych łańcuchach dostaw.

Pływająca farma wiatrowa z turbinami 18,8 MW

Jednocześnie z informacją o podpisaniu MoU pojawiły się doniesienia o zabezpieczeniu przez Mingyang kontraktu na dostawy turbin dla włoskiego projektu Med Wind rozwijanego przez Renexię. To ogromna – największa na Morzu Śródziemnym – pływająca morska farma wiatrowa. Jej moc wyniesie według założeń aż 2,8 GW.

Farma Med Wind ma powstać u wybrzeży Trapani, 60 km od włoskiego wybrzeża. Zajmie powierzchnię 850 km2. Po całkowitym uruchomieniu wytwarzać ma około 9 TWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu 3,4 mln włoskich gospodarstw domowych.

Grafika pokazują pływającą morską farmę wiatrową Med Wind
Projekt pływającej morskiej farmy wiatrowej Med Wind. Źródło: Renexia

Mingyang ma dostarczyć dla Med Wind swoje potężne turbiny o jednostkowej mocy 18,8 MW. Przewidywany termin dostaw to pierwsza połowa 2026 r. Wówczas mają się rozpocząć prace instalacyjne w pierwszej fazie czteroetapowego projektu.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA