EBI wesprze europejskich producentów elektrowni wiatrowych
Inicjatywa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) przewiduje wsparcie emisji obligacji gwarancyjnych Deutsche Banku, które mają poprawić kondycję europejskich producentów turbin wiatrowych.
Europejski Bank Inwestycyjny z końcem lipca aktywował inicjatywę o łącznej wartości 5 mld euro mającą na celu wsparcie przemysłu wiatrowego w Europie. Ma to nastąpić m.in. poprzez rozszerzenie regwarancji niemieckiego Deutsche Banku o 500 mln euro. Dzięki temu Deutsche Bank utworzy portfel gwarancji bankowych o wartości do 1 mld euro na nowe inwestycje w farmy wiatrowe w Unii Europejskiej.
Jak podaje EBI, transakcja ta jest pierwszą operacją realizowaną w ramach planu EBI z grudnia 2023 r., który łącznie zapewni 5 mld euro na wsparcie banków w udzielaniu komercyjnych gwarancji bankowych dla firm z europejskiej branży wiatrowej. Plan ten jest z kolei częścią unijnego pakietu dla energetyki wiatrowej przedstawionego przez Komisję Europejską (KE) w październiku 2023 r. Celem pakietu KE jest utrzymanie konkurencyjnego łańcucha dostaw energetyki wiatrowej w całej Unii.
Bardziej wiarygodne inwestycje
Deutsche Bank wykorzysta wsparcie EBI do udzielenia gwarancji bankowych producentom elektrowni wiatrowych, co umożliwi im pozyskanie finansowania m.in. na zakup komponentów turbin.
– Szybki rozwój energetyki wiatrowej ma kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji gospodarki. Wspólnie z Deutsche Bank promujemy rozwój energetyki odnawialnej w Europie i w ten sposób obniżamy ceny zrównoważonej energii. Projekt ten przyczyni się również do ochrony i tworzenia miejsc pracy w zrównoważonym i konkurencyjnym europejskim przemyśle – powiedziała wiceprezes EBI Nicola Beer.
Gwarancje EBI w ramach inicjatywy o wartości 5 mld euro mają na celu podział ryzyka kredytowego, na jakie narażone są banki komercyjne w kontaktach z podmiotami z przemysłu energetyki wiatrowej. Według szacunków instrument gwarancyjny EBI-Deutsche Bank o wartości 1 mld euro zainicjuje prywatne inwestycje o wartości do 8 mld euro.
– Przyspieszenie i ogólna skala transformacji energetycznej wymagają ogromnych inwestycji, ale także zabezpieczeń i gwarancji. Nasze porozumienie z EBI zapewnia wymierne dodatkowe gwarancje dla producentów energii wiatrowej w celu pozyskania i realizacji projektów o znacznej wartości – powiedział Alexander von zur Muehlen, członek zarządu Deutsche Banku. – Partnerstwa między podmiotami publicznymi a sektorem prywatnym będą kamieniem węgielnym finansowania sukcesu cyfrowej i zrównoważonej transformacji.
Potrzeba ponad 100 GW mocy w elektrowniach wiatrowych
Jak wskazuje EBI, energetyka wiatrowa ma znaczącą rolę do odegranie w osiągnięciu przez Unię Europejską celu 45-proc. udziału OZE w miksie elektroenergetycznym do końca dekady. Unijny plan zakłada wzrost zainstalowanej mocy elektrowni wiatrowych o 117 GW. Inicjatywa EBI o wartości 5 mld euro ma się przyczynić do budowy instalacji o mocy 32 GW.
– Nie może być udanej transformacji w kierunku czystej energii bez silnego sektora produkcji czystych technologii w UE. Inicjatywa ta pomoże europejskiemu sektorowi energetyki wiatrowej uzyskać dostęp do niezbędnego wsparcia finansowego, którego potrzebuje, aby nadal rozwijać się w kraju i na arenie międzynarodowej – skomentował Maroš Šefčovič, wiceprezes wykonawczy ds. Europejskiego Zielonego Ładu, stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.