Jedna z większych farm wiatrowych w Polsce z pozwoleniem na użytkowanie

Jedna z większych farm wiatrowych w Polsce z pozwoleniem na użytkowanie
Fot. ONDE

Jedna z największych farm wiatrowych w Polsce, którą Onde realizowało na Opolszczyźnie w konsorcjum z firmą P&Q, otrzymała pozwolenie na użytkowanie.

Należąca do Ignitis Renewables, jednego z największych koncernów energetycznych w regionie Morza Bałtyckiego, farma wiatrowa Bąków w Grodkowie składa się z 38 turbin marki Nordex Group o łącznej mocy 136,8 MW. Spółka Onde z grupy kapitałowej Erbud wykonała na tej farmie prace drogowe i fundamentowe oraz linię średniego napięcia.

Za stworzenie projektu wykonawczego odpowiadał IDE Projekt. Z kolei P&Q odpowiadało za wyprowadzenie mocy, które obejmuje m.in. linię kablową wysokiego napięcia oraz stację elektroenergetyczną 110/30 kV z dwoma transformatorami o sumarycznej mocy ponad 150 MVA.

REKLAMA

Łączna moc zainstalowana wszystkich turbin na farmie wiatrowej Bąków wynosi 136,8 MW i jest to jedna z największych takich instalacji w Polsce. Cała moc generowana przez farmę będzie eksportowana do sieci jednym przyłączem w postaci linii kablowej WN o długości blisko 25 km.

Część zeroemisyjnej energii wytworzonej przez  farmę wiatrową Bąków na podstawie umowy PPA trafi do fabryki w Nysie, w której grupa Umicore produkuje aktywne materiały katodowe do baterii pojazdów elektrycznych. Umowa zacznie obowiązywać od początku 2025 r. i zapewni fabryce dostawy energii przez 10 lat. Więcej o tej transakcji w artykule: Farma wiatrowa na Opolszczyźnie zasili fabrykę baterii.

Inwestycje w OZE

Onde jest jednym z największych wykonawców instalacji farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce, który ma na swoim koncie ponad 400 projektów wiatrowych i fotowoltaicznych. Firma nie tylko realizuje projekty dla zewnętrznych inwestorów, ale też ma własny dewelopment. W ubiegłym roku sprzedała pierwsze farmy fotowoltaiczne ze swojego portfela deweloperskiego za 75 mln zł. Pozyskane ze sprzedaży środki spółka przeznaczy na realizację kolejnych inwestycji w farmy fotowoltaiczne. Więcej o tej transakcji w artykule: Farmy fotowoltaiczne na Mazurach sprzedane za 75 mln zł.

REKLAMA

Jak przewiduje strategia grupy Onde, do 2030 r. portfel zainstalowanej mocy w OZE ma wynieść od 4 do 5 GW.

Z kolei litewska grupa energetyczna Ignitis Renewables w 2023 r. ponad dwukrotnie zwiększyła obszar zielonych mocy wytwórczych – do poziomu 361,9 mln euro. Większość nakładów firma przeznaczyła na rozwój nowych lądowych farm wiatrowych na Litwie i w Polsce. Inwestycje Ignitis w Polsce w 2023 r. sięgnęły ponad 170 mln euro. Grupa zamknęła rok z podwojonym wolumenem sprzedaży energii na rynku polskim w porównaniu z 2022 r. i rekordową wspomnianą umową PPA z Umicore.

Ignitis jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych w Polsce – FW Pomerania o mocy 94 MW w pobliżu Malborka i Sztumu. Na tę farmę wiatrową w województwie pomorskim składa się 29 turbin o mocy 3-3,3 MW. Pomerania dostarcza do sieci około 300 GWh rocznie, co jest równoznaczne z zapotrzebowaniem na energię prawie 160 tys. gospodarstw domowych.

W Polsce Ignitis działa od 2017 r. i na początku swoją działalność koncentrował na hurtowym rynku energii. Od 2020 r. firma obecna jest również na rynku detalicznym. Jednym z oferowanych klientom rozwiązań jest dostarczanie energii elektrycznej z gwarancjami pochodzenia, innym – długoterminowe kontrakty na zieloną energię (PPA).

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.