REKLAMA
 
REKLAMA

Turbina wiatrowa łódzkich studentów zwyciężyła w międzynarodowym konkursie

Turbina wiatrowa łódzkich studentów zwyciężyła w międzynarodowym konkursie
Fot. Politechnika Łódzka

Studenci Politechniki Łódzkiej po raz kolejny zajęli pierwsze miejsce międzynarodowym konkursie małych turbin wiatrowych. Small Wind Turbine Contest zorganizowano w Hanze University of Applied Sciences, a testy turbin przeprowadzono w Delft University of Technology.

Drużyna GUST (Generative Urban Small Turbine) z Politechniki Łódzkiej znów stanęła na podium międzynarodowego konkursu International Small Wind Turbine Contest. W tym roku innowacyjna turbina wiatrowa opracowana przez zespół GUST zdobyła pierwsze miejsce w finale International Small Wind Turbine Contest (ISWTC) 2024 w kategorii Sustainability. Studenci z Politechniki Łódzkiej pokonali zespoły z Kanady, Danii, Grecji, Hiszpanii i Holandii.

Zaprezentowana w tym roku turbina GUST ma całkowicie nową konstrukcję, wyposażoną w nowy generator oraz innowacyjny układ zmiennego skoku. Turbina ta potwierdziła swoją skuteczność i niezawodność przy wiatrach o prędkości przekraczającej nawet 12 m/s.

REKLAMA

Najnowsza konstrukcja zespołu GUST wyróżnia się redukcją śladu węglowego, wykorzystaniem lokalnych materiałów oraz zastosowaniem biokompozytu na bazie włókien lnu. Międzynarodowe jury szczególnie doceniło studentów za przeprowadzoną dogłębną analizę cyklu życia (LCA).

Coroczne sukcesy

W poprzedniej edycji International Small Wind Turbine Contest zespół GUST został nagrodzony w Holandii za innowacyjną turbinę wiatrową, która okazała się niezrównana pod względem efektywności. Na zawodach w 2023 r. osiągnęła ona współczynnik efektywności najwyższy w swojej historii, przewyższając wszystkie prototypy prezentowane w finale. Turbina GUST wygenerowała ponad 1 kW mocy przy wietrze o prędkości 13 m/s. Pisaliśmy o tym w artykule: Polscy studenci nagrodzeni za innowacyjną turbinę wiatrową.

REKLAMA

Rok wcześniej na Small Wind Turbine Contest 2022 nagrodzono przydomową czterołopatową turbinę wiatrową wydrukowaną w 3D. Wówczas studenci z Politechniki Łódzkiej po raz kolejny stanęli na podium międzynarodowego konkursu. 20-osobowy zespół zajął drugie miejsce, wyprzedzając zespoły z Egiptu, Danii, Niemiec i  Holandii oraz zwycięską drużynę z Toronto.

Łódzcy studenci zwyciężyli także International Small Wind Turbine Contest 2017. Z kolei w 2016 r. zespół GUST podczas International Small Wind Turbine Contest także zajął pierwsze miejsce, prezentując model turbiny o poziomej osi obrotu oraz średnicy wirnika wynoszącej 1,6 m.

Projekt studencki GUST (Generative Urban Small Turbine) uruchomiono w 2015 r. Realizują go członkowie Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE), które działa przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. GUST skupia studentów Politechniki Łódzkiej z Wydziałów: Mechanicznego, Chemicznego, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Organizacji i Zarządzania, Inżynierii Procesowej i Ochrony środowiska oraz International Faculty of Engineering.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Co roku ta sama turbina na kolejnym konkursie. Komercjalizacji nie będzie bo bardziej opłaca się ciągnąc granty i pisać doktoraty. Metoda na Marylę Rodowicz- odgrzewany kotlet co roku

Od pomysłu do przemysłu. Jest dobry produkt to pora zacząć go sprzedawać. Sam chętnie kupię taką wysokowydajną turbinę. Może warto byłoby, żeby redakcja podrążyła temat i podpytała Politechnikę Łódzką mo plany komperacjalizacji tego projektu?

Zapłacę każde pieniądze za turbinę, która startuje już od 1 m/s i nie rozleci się przy huraganie 50 m/s.

W różnych mediach piszą że ta turbina pracuje przy 12 m/s. Gdy Chińczycy podają moc swoich wiatraków przy 15 m/s i to jest standard dla okreslenia mocy znamionowej ta turbina nie rozlatuje się ani nie hamuje przy 12 m/s. A co to jest 12 m/s ,wszak to niecałe 50 km/h
Tam najwiekszym sukcesem było chyba wykorzystanie lnu
Te turbiny bywają porównywane w jakiejś konfiguracji pomiarowej i zwycięska wygrywa produkcją większą o 1-2% do konkurencji
Żadnych innowacji typu czerpnia itd wiec po 10-20 latach będziemy słyszeć że np len zamienili na konopie ,albo ze nowy rodzaj smaru nie gęstnieje tak jak poprzedni
W końcu ktoś ustawi oś ukośnie i dostanie nagrodę za innowacyjność

Czytam z zainteresowaniem wszystkie te krytyczne opinie i zachodze w glowe, czy to slynna polska bezinteresowna zawisc sie tu przebija, czy tylko absolutna nieznajomosc tematu. Sam od siebie uchylam kapelusza dla tworcow tego osiagniecia!

@brejdak zauważ, że większość negatywnych komentarzy nie dotyczy samego pomysłu, ale tego, że nie jest to komercjalizowane. Granty idą zapewne z państwowego, a ludzie chcąc kupić turbinę nawet gdyby chcieli kupić taką opracowaną na polskiej uczelni, to nie mogą, bo od lat nie wychodzi ona z gazu projektu.

Fajnie że wygrywają,tylko, że małe turbiny wiatrowe nie mają najmniejszego sensu.

Są za małe i można je zainstalować za nisko, żeby to się opłacało. Ostatecznie średnia roczna prędkość wiatru w Polsce waha się między 2,8 m/s a 3,5 m/s.

@brejdak, otóż znajomość polskiego systemu szkolnictwa wyższego pozwala na takie krytyczne opinie. Zresztą od wielu lat jest ten konkurs i ta sama grupa ludzi, a kupić możesz chiński badziew ale rzeźbić samodzielnie w garażu. Podobnie jak z panią od perwoskitow- dużo szumu, pieniędzy i … Wielkie nic

Kto jeszcze pamięta próbną instalację do przerobu dwutlenku węgla na benzen ( dalej benzynę ) w elekrociepłowni OPOLE na którą za poprzednich rządów p.Tuska ( bez polityki ) wyłożono 5 mln złotych i piano o tym we wszystkich mediach jakim to będziemy potentatami produkcji paliw z odpadowego dwutlenku węgla i do dziś cisz czy ktoś wie co się stało dalej cicho jakoś?

Jak zawsze jest problem między projektem a produkcją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady