Holendrzy zainstalują fundamenty i morskie stacje dla MFW Bałtyk 2 i 3
Equinor i Polenergia podpisały umowy na transport i instalację fundamentów oraz morskich stacji elektroenergetycznych dla projektów, które obie firmy wspólnie rozwijają na polskim Bałtyku. Za trzy lata farmy mają zacząć produkować energię.
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to inwestycje rozwijane przez Polenergię i norweski Equinor. Farmy o łącznej mocy 1440 MW powstają w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej.
Transport i instalację fundamentów oraz morskich stacji elektroenergetycznych przeprowadzi holenderska spółka Heerema Marine Contractors. Wykorzysta m.in. okręt Thialf wyposażony w dźwig o dużej nośności (heavy lift crane). Zaawansowane możliwości statku sprawiają, że jest on wykorzystywany do skomplikowanych zadań w wielkoskalowych projektach morskiej energetyki wiatrowej.
Wybrany wykonawca ma duże doświadczenie w instalacji konstrukcji pływających na morzu przy użyciu własnej floty pływających dźwigów. Umowa podpisana z Equinor i Polenergią obejmuje transport i instalację 100 monopali, elementów przejściowych oraz dwóch morskich stacji transformatorowych. Zostaną one przetransportowane z zakładów produkcyjnych i zainstalowane w docelowej lokalizacji projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3.
Prace przewidziano na lata 2026-2027. Wszystkie fundamenty (monopale i typu jacket) mają być zamontowane w 2026 roku, a tzw. topsides morskich stacji elektroenergetycznych zostaną zainstalowane w oddzielnych kampaniach w 2026 i 2027 r.
Energia dla 4 mln gospodarstw
Pierwsza energia z projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy 1440 MW zlokalizowanych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej ma popłynąć do sieci już w 2027 r. Komercyjny etap ich użytkowania ma rozpocząć się w 2028 r. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 zasilą zieloną energią ponad 2 mln gospodarstw domowych.
W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, Equinor i Polenergia realizują projekt Bałtyk 1, który będzie oddalony od brzegu o 81 km. Ta morska farma wiatrowa mocy do 1560 MW jest największym projektem MWF na Morzu Bałtyckim. Trwające prace mają przygotować ją do aukcji w 2025 r. Więcej na ten temat w artykule: Morska farma wiatrowa Polenergii zostanie zgłoszona do aukcji.
Wszystkie trzy realizowane przez Equinor i Polenergię projekty morskich farm wiatrowych – Bałtyk 1, Bałtyk 2 i Bałtyk 3 – będą miały łączną moc do 3 GW. Mają one generować energię w ilości pozwalającej na zasilenie ponad 4 mln gospodarstw domowych.
Kontrakty dla MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3
Dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 zakontraktowano już dostawców najważniejszych komponentów. Turbiny zapewni Siemens Gamesa Renewable Energy, fundamenty – SIF Netherlands B.V., a infrastrukturę systemów elektrycznych – Hitachi Energy.
Podpisano także umowy na zaprojektowanie, produkcję, dostawę i instalację kabli wewnętrznych oraz kabli eksportowych dla obu projektów. Kable wewnętrzne dostarczy i zainstaluje Seaway7, a morskie kable eksportowe – konsorcjum stworzone przez firmy Jan de Nul i Hellenic Cables. Podpisano także umowa ze spółką DNV, która przeprowadzi certyfikacją morskich części farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3.
W tym roku rozpoczną się prace budowlane w bazie serwisowej w Łebie. To centrum logistyczno-operacyjne będzie odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie morskich farm wiatrowych przez 30 lat ich eksploatacji.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.