Grenevia kupi licencję na produkcję turbin wiatrowych

Grenevia kupi licencję na produkcję turbin wiatrowych
Fot. Grenevia

Grenevia SA dostanie unijne dofinansowanie na rozwój technologii i usług dla energetyki wiatrowej. Spółka podkreśla, że dofinansowany projekt wpisuje się w plany uruchomienia produkcji turbin wiatrowych z wykorzystaniem lokalnych zasobów.

Grenevia uzyskała niemal 21 mln zł unijnej dotacji na rozwój nowych technologii i usług związanych z energią odnawialną: na produkcję oraz naprawę elementów turbin wiatrowych i przekładni przemysłowych. Całkowita wartość projektu została oszacowana na 68 mln zł.

Unijne dofinansowanie pochodzi z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, pozostała część wydatków na projekt zostanie pokryta przez spółkę.

REKLAMA

Przewidziano m.in. zakup licencji na technologię produkcji turbiny wiatrowej oraz rozwój parku maszynowego pozwalającego na rozszerzenie zakresu produkcji i modernizacji przekładni wiatrowych. Dodatkowo planowane jest doposażenie stanowiska do badań przekładni pod obciążeniem, co pozwoli na przeprowadzenie niezbędnych testów i badań.

Przyznane dofinansowanie to wiatr w żagle naszej biznesowej transformacji, w szczególności będącego częścią Grenevii segmentu Famur, który sprawnie wykorzystuje swoje kompetencje i możliwości produkcyjne, by wzmacniać pozycję w obszarze OZE. Co równie ważne, realizacja całej inwestycji w bezpośredni sposób wpisuje się w Strategię Zrównoważonego Rozwoju Grupy Grenevia – mówi prezes Grenevii Beata Zawiszowska.

Grenevia podkreśla, że projekt budowy polskiej elektrowni wiatrowej jest zgodny ze strategiami w zakresie ochrony środowiska i transformacji gospodarki, które są podstawą Europejskiego Zielonego Ładu, w tym zwłaszcza Strategią Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030” – Zielone Śląskie oraz Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego 2030.

REKLAMA

To ważny moment. Dzięki dofinansowaniu Grenevia w ramach segmentu Famur będzie mogła zrealizować ambitny projekt, który wzmacnia budowę polskiego, a tym samym europejskiego potencjału w zakresie energetyki wiatrowej, ale ma też drugi wymiar – będzie wspierał zatrudnienie w regionie mocno odczuwającym zmiany wywołane transformacją energetyczną – dodaje prezes Famuru Mirosław Bendzera.

Grenevia szacuje, że projekt pozwoli na przekwalifikowanie i utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy dla 100 osób.

Polska elektrownia wiatrowa

Od 2023 r. Famur jest segmentem biznesowym Grenevii, w ramach którego, oprócz tradycyjnej obecności w branży wydobywczej, rozwijane są rozwiązania i usługi dla sektora wiatrowego. W 2023 r. zwiększono ofertę segmentu dzięki akwizycji spółki Total Wind PL, której głównym przedmiotem działalności są usługi instalacji turbin wiatrowych, a także ich serwis i wymiana głównych komponentów. W lutym 2024 r. utworzono obszar Famur Gearo, który w ramach segmentu koncentruje całą aktywność związaną z rozwiązaniami dla energetyki wiatrowej.

Projekt stworzenia polskiego wiatraka, czyli budowy elektrowni wiatrowych w oparciu o krajową kadrę i łańcuch dostaw, został zaprezentowany przez Famur w lutym 2023 r. – Chcemy zostać lokomotywą, która pociągnie ten projekt do przodu – komentował wówczas prezes Bendzera.

Spółka zapewnia, że ten projekt nie dotyczy jedynie samej Grenevii, a otwiera nowe perspektywy niemal przed całym polskim przemysłem, wspierając krajowe bezpieczeństw energetyczne. Więcej o ogłoszonych przez Famur planach budowy polskiej elektrowni wiatrowej w artykule: Polski wiatrak w dwa lata?.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.