REKLAMA
 
REKLAMA

Liderzy przemysłu wiatrowego szykują inwestycje w Polsce

Liderzy przemysłu wiatrowego szykują inwestycje w Polsce
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Morska energetyka wiatrowa uważana jest za jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Szacuje się, że sektory onshore i offshore wind do 2040 r. mogą zagwarantować polskiej gospodarce 450 mld zł inwestycji oraz wygenerować 200 tys. nowych miejsc pracy.

Mimo silnej konkurencji i rywalizacji w wyścigu o możliwość stworzenia najlepszych rozwiązań firmy z branży wiatrowej planują wspólnie wspierać transformację energetyczną.

O perspektywach współpracy z tzw. Tier 1 przedstawiciele czterech wiodących w Europie firm wykonawczych z branży wiatrowej rozmawiali w trakcie Międzynarodowego Dnia Dostawców, który odbył się  podczas niedawnej Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) w Świnoujściu. Wydarzenie zorganizował Wind Industry Hub.

REKLAMA

W ramach tego wydarzenia przedstawiciele firm Vestas, Smulders Projects, CS Wind Offshore i Windar Renovables zaprezentowali, jakie są ich plany na inwestycje w energetyce wiatrowej, i przedstawili potencjalne zapotrzebowanie na usługi polskich poddostawców.

246 mln euro na transakcje z polskimi firmami

Vestas w tym celu zorganizował warsztaty, które poprowadzili Paweł Zdziennicki, Head of Indirect Procurement, NCE region, i Jakub Kaczorowski, CAPEX & Special Tools Purchaser, NCE region. Zaprezentowali na nich, jakie są możliwości w zakresie rozpoczęcia współpracy z regionalnymi dostawcami. Jak podkreślili przedstawiciele duńskiego producenta, w ubiegłym roku firma na kontrakty z polskimi usługodawcami i dostawcami wydała 111 mln euro. Obecnie zaplanowano wydatki ponad dwukrotnie większe (246 mln euro).

Przedstawiciele wiatrowego giganta podkreślili, że współpracę ułatwią firmie inwestycje podejmowane w Polsce. Vestas w pierwszym kwartale 2025 r. planuje rozpoczęcie produkcji gondoli turbin wiatrowych w szczecińskim zakładzie. Kupił także grunt pod fabrykę łopat. Więcej o tym w artykule: Vestas zbuduje wielki zakład w Szczecinie.

Liczy się jakość, bezpieczeństwo i cena

Pracownicy duńskiej spółki omówili najważniejsze oczekiwania, jakie mają wobec swoich dostawców. Zaliczają do nich bezpieczeństwo produkcji, jakość i terminowość dostaw oraz zrównoważony rozwój (politykę zero waste, neutralność klimatyczną). Ważna jest także konkurencyjność cenowa.

Vestas planuje zamawiać u lokalnych kontrahentów o najszerszych kompetencjach podzespoły turbin wiatrowych, a także specjalistyczne narzędzia, elementy linii produkcyjnej oraz sprzęt do przewożenia elementów farm wiatrowych.

Współpraca przy tworzeniu fundamentów pod turbiny

Podczas sesji „Plany zakupowe Tier 1” Jacek Kowalczyk ze Smulders Projects Poland przybliżył działalność firmy, która dostarcza konstrukcje stalowe, fundamenty i stacje transformatorowe dla morskiej energetyki wiatrowej.

Firma zrealizowała swoje inwestycje nie tylko w Europie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii czy Niemczech, ale także w Azji, np. w Japonii i Tajwanie. W Polsce, w zakładach w Żarach, Niemodlinie i Łęknicy, odbywa się produkcja konstrukcji drugorzędowych.

Jacek Kowalczyk podkreślał, że firma współpracuje z różnymi polskimi podwykonawcami w ramach wielu projektów. Współpraca obejmuje wsparcie w realizacji produkcji seryjnej z zachowaniem surowych wymagań jakościowych i BHP wymaganych w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

Prelegent zachęcał krajowych podwykonawców do uczestniczenia w łańcuchu dostaw firmy Smulders Projects Poland. Wskazał możliwość współpracy przy tworzeniu fundamentów pod turbiny, szczególnie przy pracach nad konstrukcjami stalowymi, cynkowaniu i usługach inspekcyjnych. Kowalczyk widzi także dalsze perspektywy współpracy w zakresie dostaw komponentów, takich jak części elektryczne, anody i dźwigi Davi.

REKLAMA

Firma Smulders zakłada również możliwość współpracy z zakładami położonymi nad morzem. Miałaby ona obejmować wykonanie i montaż stacji transformatorowych lub fundamentów do nich. Przedstawiciel firmy przedstawił najważniejsze oczekiwania, jakie ma ona wobec swoich podwykonawców. Wyliczył m.in.: konieczność radzenia sobie z surowymi wymaganiami kontraktowymi, wysoką niezawodność produktów, spełnienie rozbudowanych wymagań dotyczących jakości i dokumentacji, konieczność posiadania certyfikatów ISO i VCA (SSC). Potencjalny kontrahent ma także wykazywać gotowość do wsparcia prac morskich, jeśli zajdzie taka potrzeba, oraz podjęcia współpracy mającej na celu ulepszenie produktu czy obniżenie kosztów.

Ponieważ Smulders zabezpiecza dostawy do stoczni w Belgii, Wielkiej Brytanii i Holandii, z uwagi na specyfikę produkcji just-in-time od potencjalnych podwykonawców oczekuje zdolności wywiązania się z dostaw przy tempie produkcji trzech fundamentów tygodniowo.

CS Wind Offshore z kontaktem na podstacje na Bałtyku

W kolejnej prezentacji Thorbjørn Lindmark, prezes CS Wind Offshore, przedstawił, w jaki sposób firma angażuje się w inwestycję Baltic Power – wspólny projekt Grupy Orlen i Northland Power.

Inwestorzy przyznali firmom CS Wind Offshore oraz Semco Maritime kontrakt EPCI na dwie podstacje na Morzu Bałtyckim. Dostarczą one także monopale i elementy podstacji. Spółka podkreśla, że nie jest to jedyna inwestycja, jaką zamierza zrealizować w Polsce, i ma w planach rozszerzenie swojej działalności w naszym kraju.

Thorbjørn Lindmark podkreślił:

Pomimo że środowisko, w którym działamy, odznacza się dużą konkurencyjnością, mamy chęć zaangażowania się w otwarty dialog na temat wyzwań, przed którymi wspólnie stoimy. Podczas gdy konkurencja napędza nas do osiągania doskonałości, łączy nas wspólny cel, jakim jest wspieranie transformacji energetycznej na morzu z korzyścią dla przyszłych pokoleń.

100 wież wiatrowych rocznie

Ostatnią prezentację podczas Międzynarodowego Dnia Dostawców przedstawił Jesús Soriano, Procurement Specialist z Windar Renovables. W 2026 r. hiszpańska firma planuje uruchomić w Szczecinie fabrykę wież do turbin wiatrowych. Roczna zdolność produkcyjna zakładu ma sięgnąć 100 wież.

W prezentacji podkreślono zapotrzebowanie na lokalny łańcuch dostaw. Jesús Soriano zauważył, że producenci najczęściej podkreślają wagę komponentów Tier 1 i Tier 2. W stworzeniu funkcjonalnego miejsca pracy niezbędne są jednak jeszcze inne składowe.

Naszym celem jest nawiązanie kontaktu z firmami, które mogą nam pomóc w zaspokojeniu tych potrzeb, abyśmy mogli nawiązać relacje, zanim fabryka rozpocznie produkcję  – podkreślił Jesús Soriano,

Firma Windar Renovables jest zainteresowana szerokimi obszarami: usługi (NDTs, inspekcja malowania, transport, czyszczenie, nadzór), wynajem maszyn (platformy, wózki widłowe, SMPT), malowanie (części zamienne, materiały eksploatacyjne, rozpuszczalniki), materiały spawalnicze (drut spawalniczy, gazy spawalnicze, części zamienne do spawarek), inne dostawy (maszyny do śrutowania, maszyny spawalnicze, frezarki), konserwacja (lokalna konserwacja maszyn), odzież ochronna (środki ochrony indywidualnej – kaski, gogle, obuwie), lokalne warsztaty (cięcie, fazowanie, obróbka, lekkie spawanie), dostawy IT, stacjonarne utrzymanie biura oraz inne narzędzia i maszyny (maszyny spawalnicze GMAW, szlifierki, elektronarzędzia).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

A gdzie inwestycje w magazyny energii za miliardy euro, żeby zrównoważyć tę pogodozależną i niestabilną generację wiatrową? Czy też jak zwykle w przypadku pogodozależnych oze – koszty bilansowania mają być przerzucane na podatników?

Znacie może jakiś dobry integrator do falowników bo znowu nowe przepisy i Tauron wymaga a będę teraz miał dwa różne falowniki🤯

@inwestor dzieki za info ale czy na rynku polskim sa jeszcze jakies integratory czzy tylko ten pvmonitor jest jednyny w Polsce bo coś mało tego nawet hurtownie foto tego nie maja u siebie

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA