REKLAMA
 
REKLAMA

Norwegowie zbudują dwie morskie farmy wiatrowe w Estonii

Norwegowie zbudują dwie morskie farmy wiatrowe w Estonii
fot. Pramod Kumar Sharma/Unsplash

Norweska spółka została zwycięzcą dwóch estońskich aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej. Zbuduje na Bałtyku farmy wiatrowe o mocy 1,5 GW i 840 MW.

Zakończyły się dwie aukcje dotyczące zagospodarowania obszaru morskiego Saare w estońskiej części Morza Bałtyckiego.

W jednej z nich – obejmującej obszar Saare 2.1 – wpłynęły trzy oferty. Złożyły je firmy Estonia Offshore Wind DevCo (Grupa Ignitis), także estońska Utilitas Wind oraz norweska Deep Wind Offshore. Zwycięzcami aukcji zostali Norwegowie, którzy zaoferowali kwotę 2,457 mln euro (cena wywoławcza aukcji).

REKLAMA

Farma wiatrowa o mocy ponad 1,5 MW

Morski obszar Saare 2.1 pod farmy wiatrowe ma głębokość wody od 29 do 66 m i zajmuje powierzchnię 164 km2. Znajduje się za największą estońską wyspą Saaremaa. Lokalizacja ta ma zapewniać korzystne warunki wiatrowe dla wydajnej produkcji energii.

Zgodnie z wnioskiem o pozwolenie na budowę złożonym przez Deep Wind Offshore w marcu br. na obszarze Saare 2.1 planowana jest budowa do 98 turbin wiatrowych o łącznej mocy do 1,56 GW.

Deep Wind Offshore angażuje się w rozwój ponad 10 GW morskiej energetyce wiatrowej w ciągu 10 lat. Oznacza to zarówno dalsze rozwijanie projektów na naszych głównych rynkach, jak i wykorzystywanie możliwości na nowych rynkach. Dzięki temu zwycięstwu Estonia stanie się naszym głównym rynkiem – powiedział Knut Vassbotn, CEO Deep Wind Offshore.

Kolejna rozstrzygnięta aukcja w Estonii

Pod koniec czerwca przeprowadzona została kolejna, piąta z rzędu, aukcja na rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Estonii. Dotyczyła ona obszaru morskiego Saare 2.2. Wadium warunkujące udział w aukcji wpłaciła tylko jedna firma – Deep Wind Offshore.

REKLAMA

Obszar morski Saare 2.2 położony jest około 34 km na zachód od wyspy Saaremaa i zajmuje powierzchnię 88,5 km2. Jak poinformowała estońska Agencja Ochrony Konsumentów i Nadzoru Technicznego (TTJA) Norwegowie złożyli ofertę na kwotę 1,327 mln euro, która była jednocześnie ceną wywoławczą aukcji.

Zgodnie z wnioskiem o pozwolenie na budowę złożonym przez Deep Wind Offshore na obszarze morskim Saare 2.2 planowana jest budowa do 56 turbin wiatrowych o łącznej mocy do 840 MW.

Dzięki wygraniu także wcześniejszej aukcji norweska spółka ma prawo rozpocząć budowę morskich elektrowni wiatrowych na łącznych obszarach 252,3 km2.

Pływająca elektrownia wiatrowa zintegrowana z produkcją wodoru

W ubiegłym roku o planach budowy morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Estonii informował polski deweloper Respect Energy. Miała to być innowacyjna instalacja – nie dość, że turbiny miały być umieszczone na pływających platformach (floating offshore), to jeszcze zostałyby wyposażone w instalacje produkcji wodoru i amoniaku.

Morska farma wiatrowa o mocy 820 MW ma powstać na obszarze Wind Energy Innovation Area. Więcej na ten temat w artykule: Polska firma zbuduje pływającą farmę wiatrową z elektrolizerami.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady