Ogromny kredyt dla niemieckiego dewelopera na morską farmę wiatrową
Europejski Bank Inwestycyjny podjął decyzję o współfinansowaniu kredytem morskiej farmy wiatrowej, która powstaje w Danii. To będzie największa tego typu instalacja w tym skandynawskim kraju.
Morską farmę wiatrową Thor buduje niemiecki koncern RWE w duńskiej części Morza Północnego. Ostatnio firma uzyskała ogromny kredyt na budowę od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).
To będzie największa taka instalacja w Danii, składająca się z 72 turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 15 MW. Łączna moc tej farmy wiatrowej wyniesie 1,1 GW. Będzie ona produkować energię elektryczną w ilość wystarczającej do zasilenia ponad miliona duńskich gospodarstw domowych.
– Ta pożyczka na atrakcyjnych warunkach pomaga w dalszej dywersyfikacji naszych źródeł finansowania. Dzięki naszemu programowi inwestycyjnemu Growing Green intensywnie inwestujemy w odnawialne źródła energii. Skupiamy się również na obiegu zamkniętym. Dlatego instalujemy w Thor łopaty wirnika nadające się do recyklingu i jesteśmy pierwszym deweloperem na świecie, który pilotuje nowe stalowe wieże o obniżonej emisji CO2, które znacznie zmniejszają ślad węglowy turbin wiatrowych – powiedział Michael Müller, dyrektor finansowy RWE.
Ponad miliard euro od EBI
Budowę realizowanej przez RWE morskiej farmy wiatrowej wesprze Europejski Bank Inwestycyjny. Przyznał on na ten cel kredyt w wysokości 1,2 mld euro. Środki z EBI mają być przeznaczone na współfinansowanie fundamentów monopali, turbin, morskiej stacji przekształtnikowej, kabli eksportowych, odcinka kabli lądowych i podstacji lądowej.
Dostawcą turbin na morską farmę wiatrową Thor będzie Siemens Gamesa. Za połączenie z duńską siecią krajową odpowiadał duński operator systemu przesyłowego Energinet.
Projekt jest realizowany na zachodnim wybrzeżu Jutlandii, około 22 km od Thorsminde w gminie Holstebro. Główne prace instalacyjne na morzu zaplanowano na lata 2025 i 2026. Według planów farma wiatrowa Thor będzie w pełni operacyjna nie później niż do końca 2027 r.
– EBI był jednym z pierwszych inwestorów w technologię energetyki wiatrowej i morskie farmy wiatrowe. Będziemy nadal wspierać rozwój i wdrażanie tej technologii – zadeklarowała Nicola Beer, wiceprezes EBI odpowiedzialna za nadzór nad projektami w Niemczech. – Duża morska farma wiatrowa, która może zapewnić energię dla ponad miliona gospodarstw domowych, wspiera przejście na gospodarkę zerową netto w Europie – jeden z głównych priorytetów Unii Europejskiej na rzecz lepszej i bezpieczniejszej przyszłości obywateli.
Ponad 100 GW mocy w offshore na Morzu Północnym
Jak informuje EBI, państwa nadbrzeżne Morza Północnego, Komisja Europejska i Luksemburg chcą przyspieszyć budowę morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym. W ramach nawiązanej współpracy realizowany ma być gigantyczny program energetyki wiatrowej.
Rządy Danii, Niemiec, Belgii, Holandii, Francji, Irlandii, Norwegii i Wielkiej Brytanią zamierzają do 2030 r. zainstalować na Morzu Północnym turbiny wiatrowe o łącznej mocy 120 GW. Natomiast do roku 2050 ma to być co najmniej 300 GW mocy zainstalowanej.
Morskie farmy wiatrowe RWE
RWE należy do grona firm rozwijających duże projekty offshore na Morzu Północnym. Koncern jest drugim co do wielkości deweloperem morskich farm wiatrowych na świecie i doświadczonym operatorem takich obiektów.
Oprócz duńskiej inwestycji Thor do instalacji wiatrowych rozwijanych przez RWE na Morzu Północnym należy m.in. morska farma wiatrowa Nordseecluster. Powstanie ona u wybrzeży Niemiec, a jej planowana moc wynosi aż 1,6 GW. Ostatnio firma poinformowała o uzyskaniu pozwolenia na budowę dla pierwszego etapu – Nordseecluster A (660 MW). Jego budowa ma się rozpocząć w 2025 r., a do 2027 r. planowane jest przyłączenie do sieci łącznie 44 turbin. Z kolei komercyjne uruchomienie drugiego etapu – Nordseecluster B (900 MW) – ma nastąpić na początku 2029 r.
Ponadto pod koniec 2023 r. RWE podpisało ze szwedzkim przedsiębiorstwem Vattenfall umowę dotyczącą sprzedaży praw do realizacji farm wiatrowych w strefie Norfolk w brytyjskiej części Morza Północnego. W ten sposób koncern przejął trzy projekty farm wiatrowych. Wśród nich jest Norfolk Boreas o planowanej mocy 1,4 GW. W połowie zeszłego roku Vattenfall wstrzymał prace nad tym projektem i do czasu porozumienia z RWE nie wiadomo było, czy zostanie on w ogóle zrealizowany.
Niemiecki koncern zamierza w latach 2024-2030 zainwestować 55 mld euro na całym świecie w morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę, magazyny energii i projekty wodorowe. Do końca dekady portfolio projektów OZE firmy ma wzrosnąć do ponad 65 GW mocy wytwórczych.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Na jakim etapie realizacji jest projekt morskiej farmy wiatrowej na polskim szrlfie Bałtyku ,?