Ogromna morska turbina Vestasa już produkuje energię
W porcie Thyboron, w północno-zachodniej Danii, zakończyła się instalacja ogromnej morskiej turbiny Vestasa. Firma kilka dni temu poinformowała o wyprodukowaniu pierwszej energii przez potężną maszynę o mocy 15 MW.
Morska turbina wiatrowa V236-15.0 MW to flagowy produkt duńskiego koncernu Vestas. Pod koniec ubiegłego tygodnia zakończyła się instalacja takiej turbiny w porcie Thyboron. Producent poinformował jednocześnie w mediach społecznościowych, że zwiększa produkcję seryjną przed rozpoczęciem instalacji pierwszych projektów offshore z turbinami o jednostkowej mocy 15 MW.
Duński port zamówił turbinę od koncernu trzy miesiące przed ukończeniem instalacji (w marcu br.). Poza dostawą, montażem i uruchomieniem turbiny zamówienie obejmuje także umowę serwisową na 20 lat. Lokalizacja w Thyboron ma oferować doskonałe warunki wietrzne do optymalnej produkcji energii.
Prototyp turbiny z rekordem świata
Turbina wiatrowa V236-15.0 MW Vestasa ma średnicę łopat wirnika liczącą 236 m. Jej prototyp Vestas zainstalował w grudniu 2022 r. w Krajowym Centrum Testowym Osterild w zachodniej Jutlandii. Według informacji producenta ma ona wytwarzać w skali roku przeciętnie około 80 GWh energii elektrycznej (tyle, ile potrzebuje około 20 tys. europejskich gospodarstw domowych).
W sierpniu 2023 r. turbina ta ustanowiła dzienny rekord produkcji energii elektrycznej w skali globalnej. W ciągu 24 godzin wyprodukowała aż 363 MWh energii elektrycznej. Jednak już miesiąc później wynik ten został pobity przez chińską turbinę GWH252-16MW firmy Goldwind. Jej moc wynosi 16 MW, a średnica wirnika ma długość 252 m. Turbina Goldwind 1 września 2023 r. podczas tajfunu Haikui (prędkość wiatru około 85 km/godzinę) wyprodukowała 384,1 MWh energii w ciągu doby.
Turbiny Vestasa w polskim projekcie offshore
Koncern Orlen zamówił ogromne turbiny V236-15.0 MW do projektu Baltic Power. To powstająca w polskiej części Morza Bałtyckiego farma wiatrowa o mocy 1,2 GW, którą Orlen realizuje wspólnie z kanadyjskim Northland Power. W projekcie, który w sierpniu ubiegłego roku uzyskał pozwolenie na budowę, zamontowanych zostanie 76 turbin Vestasa. Według harmonogramu budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a oddanie do użytku ogromnej morskiej farmy wiatrowej powinno nastąpić w 2026 r.
Na początku tego roku inwestorzy informowali, że morska farma wiatrowa Baltic Power jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali do wykonania elementów wież. Materiał taki produkuje koncern ArcelorMittal w Charleroi w Belgii. Więcej na ten temat w artykule: Morska farma wiatrowa w Polsce jako pierwsza wykorzysta taki materiał.
Oprócz polskiego projektu turbiny Vestasa o mocy 15 MW mają trafić także na morskie farmy wiatrowe w Holandii i Niemczech. Zamówiła je m.in. niemiecka grupa energetyczna EnBW rozwijająca projekt He Dreiht. Farma ta jest realizowana na Morzu Północnym i ma osiągnąć moc zainstalowaną 960 MW. Kontrakt z Vestasem obejmuje 64 turbiny V236-15.0 MW oraz umowę serwisową i wsparcie operacyjne.
.
.
Produkcja komponentów w Szczecinie
Komponenty turbin wiatrowych Vestasa produkowane będą w Szczecinie. Kilka miesięcy temu nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki, w którym uczestniczył król Danii.
Zakład produkcyjny Vestasa powstaje na Ostrowie Brdowskim w kompleksie hal po dawnym ST3 Offshore. Będą w nim wytwarzane elementy morskich elektrowni wiatrowych o mocy 15 MW. Produkcja ruszyć ma w 2025 r.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Co się tyczy pierwszej polskiej farmy wiatrowej na morzu Baltic Power, to na tą chwilę cały projekt już ma opóźnienie. Terminal instalacyjny w Świnoujściu to wciąż dziura w ziemi. Budowa pierwszych turbin powinna wystartować na wiosnę w przyszłym roku a farma wiatrowa zostanie oddana do użytku około 2027 roku i to pod warunkiem, że nie będzie problemów. Trzeba pamiętać, że są to najnowsze turbiny Vestasa o największej dotychczas mocy i pierwsza tak duża farma na świecie, gdzie będą one montowane, więc na pewno będą tzw. choroby wieku dziecięcego.