REKLAMA
 
REKLAMA

Tauron uruchomił wiatrowo-fotowoltaiczną mikrohybrydę

Tauron uruchomił wiatrowo-fotowoltaiczną mikrohybrydę
fot. Tauron

Tauron testuje małe turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu. Na terenie przedsiębiorstwa komunalnego zainstalował hybrydową konstrukcję wiatrowo-fotowoltaiczną, która ma zasilać proces technologiczny na miejscu.

Jednostka wytwórcza łącząca technologię fotowoltaiczną i wiatrową powstała w Głażewie na terenie należącym do przedsiębiorstwa komunalnego Aqualift Międzychód. Instalacja ma moc 50 kW, z czego 30 kW przypada na panele fotowoltaiczne, a 20 kW – na dwie turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu.

Jak wyjaśnia Tauron, zastosowane małe turbiny wiatrowe mają niską prędkość startową. Podmuchy wiatru o prędkości nawet 1 m/s już zapewniają ruch łopat wirnika.

REKLAMA

Staramy się w sposób praktyczny podchodzić do pojawiąjących się na rynku nowinek z zakresu nowoczesnej energetyki. Trudno powiedzieć, czy małe turbiny wiatrowe zyskają taką popularność jak instalacje PV, ale stanowiąc element uzupełniający dla fotowoltaiki, mogą w najbliższych latach wyraźnie wpłynąć na opłacalność produkcji energii elektrycznej pochodzącej z niewielkich jednostek wytwórczych – wyjaśnia Marcin Styrna, wiceprezes spółki Tauron Nowe Technologie.

Bezpieczna elektrownia wiatrowa

Według informacji Taurona zainstalowana w hybrydowej elektrowni turbina przeszła testy w warunkach huraganowego wiatru. Producent zabezpieczył ją na wypadek niebezpiecznych warunków atmosferycznych.

REKLAMA

Za ochronę przed nadmiernym rozpędzeniem się łopat i wirnika odpowiada system hamulców elektromagnetycznych i elektromechanicznych. Turbiny mają być stosunkowo ciche – przy prędkości wiatru 8 m/s (5. stopień w skali Beauforta) poziom natężenia dźwięku mierzonego z odległości 60 m nie przekracza 46 dB (wartość odpowiadająca pracy domowej zmywarki).

Tauron podaje, że zastosowane turbiny wiatrowe mogą pracować w temperaturach od -40 do 70 st. C. To oznacza, że może ona optymalnie działać także w okresie zimowym, czyli wtedy, kiedy instalacje fotowoltaiczne mają niskie uzyski prądu.

Tauron podaje wyliczenia meteorologów, według których w Polsce w ciągu roku jest 1,6 tys. godzin pełnego słońca. W pozostałych okresach większą produkcję energii elektrycznej z instalacji fotowoltaiczno-wiatrowej mają zapewniać turbiny wiatrowe. Wyprodukowana przez nią energia elektryczna zasili prowadzony na miejscu proces technologiczny.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Transformatory niech wymieniają na nowe a nie biorą się za nowoczesne technologie a prosumentami wyłączają fotowoltaikę, żenada

Tauron powinien infrastrukturę energetyczną rozbudowywać – wymieniać trafo i linie przystosowując je do zna znie większych mocy! Takie instalacje z pionowymi wiatrakami o małej efektywności mają charakter jedynie dekoracyjny, ewentualnie marketingowy, bo żadnego pożytku z nich nie będzie!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA