REKLAMA
 
REKLAMA

Pierwsze turbiny na kolejnej farmie wiatrowej na Bałtyku

Pierwsze turbiny na kolejnej farmie wiatrowej na Bałtyku
fot. Vestas

Morska farma wiatrowa Baltic Eagle ma być uruchomiona jeszcze w tym roku. Rozpoczęła się instalacja turbin dostarczonych przez duńskiego producenta. 

Morska farma wiatrowa o mocy 476 MW to projekt od początku realizowany przez hiszpański koncern Iberdrola. Powstaje na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego. Instalacja zajmie obszar 40 km2 na północny wschód od wyspy Rugia.

W połowie ubiegłego roku do inwestycji dołączył arabski fundusz Masdar, który został współinwestorem morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle. Hiszpanie zachowali większościowy pakiet (51 proc.) udziałów w inwestycji i mają zarządzać farmą wiatrową.

REKLAMA

Turbiny Vestasa na pokładzie

Za dostawę turbin do projektu Baltic Eagle odpowiada duński Vestas. Umowa w tej sprawie sfinalizowana została trzy lata temu. Zakontraktowano wówczas dostawę turbin V174-9,5 MW oraz ich 10-letni serwis. Pierwsze maszyny niedawno zainstalowano na monopalach, o czym poinformował portal offshoreWind.biz.

Do instalacji turbin V174-9,5 MW wykorzystano statek podnośnikowy typu jack-up firmy Fred. Olsen Windcarrier – Blue Tern. Ma on być gotowy do kolejnego załadunku turbin, na co oczekuje w porcie Rønne w Danii.

Za instalację fundamentów na Baltic Eagle i towarzyszących im elementów przejściowych odpowiadała firma Van Oord. Zadanie wykonała pod koniec ubiegłego roku. Na początku 2023 r. deweloper informował o także o zainstalowaniu z sukcesem – przez firmę Heerema Marine Contractors – górnej części morskiej stacji elektroenergetycznej (OSS) na farmie Baltic Eagle.

REKLAMA

Projekt wart ponad 1,5 mld euro

Morska farma wiatrowa Baltic Eagle ma zostać oddana do użytku do końca 2024 r. Zostanie podłączona do niemieckiej sieci wysokiego napięcia za pośrednictwem przyłącza sieciowego Ostwind 2.

Farma ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 475 tys. gospodarstw domowych. Przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 o około 800 tys. ton rocznie.

Baltic Eagle będzie częścią tzw. Baltic Hubu Iberdroli na Morzu Bałtyckim. Wraz z farmami Wikinger (350 MW) i Windanker (300 MW) hub ma osiągnąć moc zainstalowaną ponad 1,1 GW do 2026 r. Wartość projektu wyceniana jest obecnie na ponad 1,5 mld euro.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Niemcy inwestują w OZE. Budują wielkie magazyny energii, wiatraki na Bałtyku, budują potężny mikroskop kwantowy (Tusk nie zatwierdził u nas w Politechnice Poznańskiej budowy Podobnego za 2,4 mld, ale na „media” chciał dać 3 mld), a Tusk inwestuje w komisje śledcze i niszczenie Pegasusa, podczas gdy wszelkiej maści szpiedzy i inna sfołocz kwitnie bez kontroli

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA