REKLAMA
 
REKLAMA

Respect Energy kupuje energię z wiatraków na Pomorzu

Respect Energy kupuje energię z wiatraków na Pomorzu
fot. Polenergia

Dostawcą energii na potrzeby Respect Energy będzie Eurowatt. Podpisana przez firmy umowa PPA obowiązuje od kwietnia br. 

Respect Energy i Eurowatt podpisały umowę zakupu energii elektrycznej (Power Purchase Agreement, PPA) na okres jednego roku. W ramach kontraktu Eurowatt dostarczy energię wyprodukowaną przez farmę wiatrową w Potęgowie o mocy 31,5 MW. To instalacja wyposażona w dziewięć turbin wiatrowych, którą zarządza Eurowatt Polska, firma będąca częścią Grupy Eurowatt z siedzibą w Paryżu.

W kontekście rozwoju energii odnawialnej w Polsce Eurowatt jest dumny ze współpracy z agregatorem, który przekształca odnawialną energię elektryczną produkowaną przez naszą farmę wiatrową w energię dla swoich klientów. Nasza nowo powstała farma w Potegowie i podpisanie umowy zakupu energii (PPA) są przykładem ogólnoeuropejskiej współpracy między firmami zaangażowanymi w transformację energetyczną – skomentowała Virginie Thevenet, CEO Eurowatt.

REKLAMA

Respect Energy aktywny w obszarze PPA

Grupa Respect Energy to międzynarodowa spółka z siedzibą w Warszawie z całkowicie polskim kapitałem. Jak podaje, jest pierwszym w Polsce podmiotem oferującym klientom w 100 proc. zieloną energię. Spółka oferuje kompleksowe wsparcie na każdym etapie rozwoju projektów OZE.

Na początku tego roku Respect Energy podpisał jedną z większych na polskim rynku umów PPA. Zawarty z EWG Taczalin kontrakt obejmuje prawie ośmioletni okres dostaw i przewiduje dostarczanie 100 GWh zielonej energii rocznie. Umowa zaczęła obowiązywać 1 marca 2024 r. Kolejna zawarta w tym roku przez Respect Energy umowa PPA zapewni zieloną energię dla sieci kin Helios.

REKLAMA

Działające w Polsce firmy kontraktują coraz więcej dostaw energii w formule PPA. Od początku tego roku na takie rozwiązanie zdecydowały się m.in.: Grupa Boryszew, która podpisała z GoldenPeaks Capital 10-letni kontrakt PPA na dostawy energii; Clear Channel Poland, który zakontraktował dostawy od Polenergii; Decathlon, który kupi energię od Qair Polska; Statkraft, który dostarczy energię dla Air Liquid i sieci Play.

W tym roku podpisana też została jedna z pierwszych w Polsce umów PPA z udziałem wielu partnerów. Tę wielostronną umowę zawarły firmy: Toms Group (producent słodyczy), Enefit i Better Energy. Przewiduje ona fizyczne dostawy energii z farmy fotowoltaicznej dla Toms Group, w tym dla zakładów produkcyjnych firmy w Nowej Soli i Lesznie.

Podsumowanie sytuacji na polskim rynku korporacyjnych umów PPA według stanu na jesień 2023 r. przedstawiły firmy RE-Source Poland Hub i DWF w raporcie „Rynek cPPA w Polsce”.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady