Amazon kupi energię z farm wiatrowych w Polsce
Właściciel największego na świecie sklepu internetowego podpisał umowę na zakup energii z farm wiatrowych w Polsce. Energia odnawialna dla Amazona pochodzić będzie ze zlokalizowanych w Wielkopolsce dwóch farm wiatrowych, które mają ruszyć w drugiej połowie 2025 r.
Amazon podpisał z deweloperem Vortex Energy Polska umowę na zakup energii odnawialnej z 53 MW mocy zainstalowanej na dwóch farmach wiatrowych, mających powstać w pobliżu Jastrowia i Okonka. Po uruchomieniu oba projekty wiatrowe będą wytwarzać około 113 GWh energii rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu około 50 tys. średniej wielkości polskich gospodarstw domowych.
To pierwsze inwestycja Amazona w energię wiatrową w Polsce. Umowa na zakup energii z farm wiatrowych w Jastrowiu i Okonku przyczyni się do wsparcia celu polskiego rządu, jakim jest dekarbonizacja sektora energetycznego. Amazon powołuje się na raport Ember „European Electricity Review 2024”, według którego udział paliw kopalnych w produkcji energii elektrycznej w Polsce w 2023 r. wyniósł 61 proc., podczas gdy średni udział węgla w miksie energetycznym w Unii Europejskiej wynosi 12 proc. W Krajowym planie na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 Polska deklaruje osiągnięcie 29,8 proc. udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto w 2030 r.
Inwestycje Amazona w OZE w Polsce
Amazon zainwestował już w naszym kraju w energię odnawialną z farmy fotowoltaicznej. W 2022 r. podpisał jedną z największych wówczas w Polsce umów na zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach na Dolnym Śląsku. Moc zainstalowana farmy, która została uruchomiona we wrześniu ubiegłego roku, wynosi 113 MW. Jest to obecnie trzecia największa elektrownia PV w Polsce. Szacuje się, że farma PV w Miłkowicach będzie produkować ponad 120 GWh energii rocznie, co – jak szacował inwestor – jest równoznaczne z zapotrzebowaniem na energię elektryczną około 57 tys. polskich gospodarstw domowych. Szerzej o transakcji zakupu energii przez Amazon pisaliśmy w artykule: Amazon kupi energię z wielkiej farmy fotowoltaicznej na Dolnym Śląsku.
W 2021 r. Amazon uruchomił w Świebodzinie zrobotyzowane centrum logistyczne, na którego dachu zainstalował fotowoltaikę o mocy 1,75 MW. Składa się na nią 3,9 tys. paneli fotowoltaicznych o powierzchni ponad 8,6 tys. m2. Energia wytworzona przez instalację fotowoltaiczną pozwala na częściowe pokrycie zapotrzebowania tego obiektu na energię. W sumie wyprodukowana przez fotowoltaikę ilość energii jest równa rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną około 480 domów jednorodzinnych w Polsce.
Po uruchomieniu farm wiatrowych w Jastrowiu i Okonku moc wszystkich inwestycji w OZE w Polsce objętych umowami PPA z Amazonem wynosić będzie ponad 140 MW.
W 2024 r. Amazon świętuje 10-lecie działalności w Polsce. Poczynione w naszym kraju inwestycje za ponad 20 mld zł do 2022 r. pozwoliły uruchomić ponad 70 tys. nowych bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy.
Amazon największym korporacyjnym nabywcą czystej energii
Amazon jest największym nabywcą energii odnawialnej na świecie i dysponuje umowami na odbiór energii ze 100 projektów OZE w Europie i łącznie 379 projektów w 21 krajach na świecie. W tym 154 to farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, a 225 to instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków. Łączna moc tych instalacji OZE wynosi 18,5 GW. Produkowana przez nie energia zasila biura, centra logistyczne, centra danych i sklepy Amazona, które obsługują miliony klientów na całym świecie. Globalne projekty koncernu mają generować ponad 77 tys. GWh rocznie, co wystarczyłoby do zasilenia ponad 19 mln domów w UE.
W 2023 r. Amazon ogłosił zawarcie umów PPA na dostawy energii z odnawialnych źródeł o mocy 8,8 GW w 16 krajach i był czwarty rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą czystej energii w grupie ponad 200 firm uwzględnianych przez BNEF. Kolejne miejsca zajęły firmy Meta, LyondellBasell i Google.
Jak szacuje Amazon, farmy słoneczne i wiatrowe uruchomione przy jego współudziale na całym świecie pomogły wygenerować od 2014 do 2022 r. szacunkowo 12 mld USD inwestycji i wsparły ponad 39 tys. miejsc pracy tylko w 2022 r. W samej Europie projekty energii odnawialnej realizowane we współpracy z Amazon wygenerowały około 2,4 mld euro inwestycji, przyczyniając się do wzrostu PKB regionu o 723 mln euro i wspierając 3,9 tys. miejsc pracy w 2022 r. O tym, w jakie projekty OZE Amazon inwestował w ubiegłym roku, pisaliśmy w artykule: Amazon podliczył swój europejski portfel OZE. Robi wrażenie.
Do 2025 r. Amazon zamierza zasilać swoją działalność operacyjną w 100 proc. energią ze źródeł odnawialnych. Firma jest współtwórcą Deklaracji Klimatycznej (The Climate Pledge) z 2019 r., w ramach której zobowiązała się do osiągnięcia zerowych emisji netto dwutlenku węgla do 2040 r., czyli 10 lat przed terminem określonym w porozumieniu paryskim.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Co ta za kulawy projekt? Tylko 113 GWh energii rocznie z 53 MW? To niewiele więcej niż 2.000 h…