European Energy zbuduje morską farmę wiatrową
U wybrzeży Danii powstanie morska farma wiatrowa Jammerland Bay. Duńska Agencja Energetyczna otworzyła drogę do realizacji projektu.
Spółka European Energy może dalej rozwijać projekt offshore u wybrzeży Danii. Jak poinformował portal Offshore Wind, Duńska Agencja Energetyczna (DEA) zatwierdziła raport ze studium wykonalności – w tym raport oddziaływania na środowisko – dla morskiej farmy wiatrowej Jammerland Bay (Jammerland Bugt). To projekt rozwijany od 2012 r. przez European Energy. Moc zainstalowana farmy wiatrowej osiągnąć ma 240 MW.
Duńska Agencja Energetyczna potwierdziła, że deweloper może przejść do kolejnych etapów procesu. Jednym z nich są konsultacje społeczne dotyczące lądowej części projektu. Agencja zamierza podjąć ostateczną decyzję o pozwoleniu na dalsze działania dopiero po ich przeprowadzeniu.
– W najbliższych dniach rozpocznie się okres konsultacji i z niecierpliwością czekam na przedstawienie ostatecznego planu morskiej farmy wiatrowej Jammerland Bay na spotkaniu z mieszkańcami – stwierdził Andreas Karhula Lauridsen, szef działu morskiej energetyki wiatrowej w European Energy, cytowany przez Offshore Wind.
TotalEnergies przejmie większość udziałów
Morska farma wiatrowa Jammerland Bay ma się składać z 16 turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 15 MW. Zainstalowane zostaną w odległości 6-8 km od wybrzeża. Deweloper podaje, że szacowana zdolność produkcyjna instalacji wyniesie około 1000 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną około 240 tys. duńskich gospodarstw domowych. Farma wiatrowa ma zostać ukończona w 2028 r.
Obecnie deweloperem i jedynym właścicielem morskiego projektu wiatrowego Jammerland Bay jest European Energy. Wkrótce jednak większość udziałów – 85 proc. – odkupi w nim spółka TotalEnergies. Firmy podpisały umowę w tej sprawie w styczniu.
Kontrakt TotalEnergies i European Energy dotyczył rozwoju projektów morskiej energetyki wiatrowej w trzech krajach nordyckich: Danii, Finlandii i Szwecji. W Danii oprócz udziałów w Jammerland Bay (240 MW) TotalEnergies przejmie 72,2 proc. udziałów w projekcie Little Belt South (Lillebælt Syd) o mocy 165 MW. Znalazł się on w gronie projektów potwierdzonych przez DEA w grudniu 2023 r., które uzyskały w pozwolenia na przyłączenie do sieci. Ostateczne pozwolenia na budowę mają zostać wydane w połowie 2024 r.
Jak informuje TotalEnergies, energia elektryczna produkowana przez te farmy wiatrowe będzie sprzedawana bezpośrednio na hurtowym rynku energii elektrycznej lub w ramach korporacyjnych umów zakupu energii (cPPA).
To partnerstwo z TotalEnergys przyspieszy transformację energetyki odnawialnej w Europie Północnej. Nasza połączona wiedza specjalistyczna w zakresie rozwoju projektów typu greenfield i doświadczenie TotalEnergys w operacjach na dużą skalę umożliwią nam dostarczanie najnowocześniejszych morskich obiektów wiatrowych. Cieszymy się, że możemy wnieść do tego przedsięwzięcia naszą dogłębną wiedzę na temat nordyckiego rynku energii, zapewniając pomyślną realizację tych ambitnych projektów – komentował podpisanie umów Knud Erik Andersen, dyrektor generalny w European Energy.
European Energy na polskim rynku OZE
Duński deweloper jest aktywny między innymi na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. W naszym kraju European Energy buduje farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, a także przygotowuje projekty z zakresu Power-to-X. Więcej na ten temat w artykule: Świetne wyniki finansowe European Energy.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.