REKLAMA
 
REKLAMA

Vattenfall rezygnuje z elektrolizera zintegrowanego z turbiną wiatrową

Vattenfall rezygnuje z elektrolizera zintegrowanego z turbiną wiatrową
fot. Vattenfall

To miała być pierwsza na świecie morska turbina wiatrowa wyposażona w elektrolizer produkujący wodór bezpośrednio na morzu. Po dwóch latach rozwoju projektu deweloper podjął jednak decyzję o rezygnacji z budowy instalacji.

Vattenfall zdecydował się anulować projekt Hydrogen Turbine 1 (HT1). Rozwijał go na brytyjskim morzu – na wysokości miasta Aberdeen w Szkocji. Projekt HT1 zakładał zintegrowanie elektrolizera z turbiną wiatrową. Pilotażowa instalacja miała być przeprowadzona na morskiej farmie wiatrowej Vattenfalla (97 MW) w Zatoce Aberdeen.

Dwa lata temu Hydrogen Turbine 1 otrzymał spore dofinansowanie od brytyjskiego rządu – 9,3 mln funtów. Teraz Vattenfall poinformował o rezygnacji z dalszego rozwoju projektu. Szwedzki koncern uważa jednak, że dotychczasowe działania w kierunku realizacji HT1 pomogły w stworzeniu ram regulacyjnych dla tego typu instalacji i wydawania pozwoleń na transport i magazynowanie wodoru na morzu w Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Vattenfall jest dumny, że projekt HT1 doprowadził do stworzenia nowego systemu wydawania zezwoleń na przyszłą produkcję, transport i magazynowanie wodoru na morzu w Wielkiej Brytanii.  Dokonany przez nas postęp technologiczny i środowiskowy umożliwi również dalsze postępy branży w kierunku stworzenia dobrze prosperującego rynku produkcji wodoru na morzu – skomentowała Lisa Christie, Country Manager Vattenfall w Wielkiej Brytanii.

Założenia projektu HT1

Deweloper planował umieszczenie elektrolizera na jednej z 11 turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 8,8 MW na morskiej farmie u wybrzeży Aberdeen. Wodór miał być przesyłany rurociągiem do portu w Aberdeen.

Elektrolizer i towarzysząca infrastruktura miały powstać do 2025 r. Jednak po testach w fazie rozwoju projektu Vattenfall podjął decyzję o jego zakończeniu. Zebrane wnioski koncern zamierza zaprezentować w tym roku.

REKLAMA

Produkcja wodoru na morzu

Wytwarzanie zielonego wodoru jak najbliżej turbin pracujących na morskich farmach wiatrowych to perspektywa pociągająca także innych deweloperów. Francuska firma Lhyfe w ubiegłym roku uruchomiła pilotażową w skali globalnej produkcję wodoru na morzu. Platforma Sealhyfe po testach na lądzie umieszczona została na Atlantyku i podłączona do energetycznego węzła podmorskiego połączonego z pływającą turbiną wiatrową.

Na początku tego roku firma podsumowała wyniki swojego pilotażu, uznając, że otworzył on drogę do produkcji wodoru bezpośrednio na wodach morskich. Więcej na temat wniosków z projektu w artykule: Przetarta droga do wielkoskalowej produkcji zielonego wodoru na morzu.

Także u wybrzeży Aberdeen w Szkocji realizowany jest projekt produkcji ekologicznego wodoru z wykorzystaniem konstrukcji integrującej elektrolizer i turbinę wiatrową na pływającej platformie. Za projekt Wind-to-Hydrogen Dolphyn odpowiada ERM, spółka rozwijająca koncepcję Dolphyn (Deepwater Offshore Local Production of HYdrogeN). W 2022 r. firma otrzymała 8,62 mln funtów dofinansowania od rządu brytyjskiego na zbudowanie demonstracyjnej instalacji o mocy 10 MW. Ma ona zostać uruchomiona pod koniec 2025 r.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Zrezygnowali – bo ekonomicznie to się nijak kupy nie trzyma. Produkcja wodoru w elektrolizerach to ekonomiczne brednie, jeszcze przez wiele lat…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady