PSEW i Szczecin wyszkolą kadry do pracy przy turbinach wiatrowych
W Szczecinie ruszył projekt edukacyjny, którego celem jest powiększanie wiedzy uczniów na temat morskiej energetyki wiatrowej i szkolenie kadr dla sektora offshore. Program realizują wspólnie Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) i miasto Szczecin.
W ramach projektu, który ma na celu popularyzację wśród uczniów szczecińskich szkół wiedzy na temat morskiej energetyki wiatrowej (MEW), odbędą się cykliczne warsztaty prowadzone przez ekspertów z tego sektora. Uczniowie odwiedzą też firmy z branży offshore. Wśród szkół objętych projektem są m.in. I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych oraz Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej.
Warsztaty poprowadzą eksperci i specjaliści z sektora MEW. Koordynatorem projektu i łącznikiem pomiędzy gminą, szkołami a PSEW jest Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.
Beata Miętus, dyrektor Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. M. Tytusa Hubera, podkreśla, że dzięki tej inicjatywie uczniowie uzyskają łatwiejszy dostęp do nowoczesnych technologii oraz urządzeń wykorzystywanych w energetyce i OZE na lądzie i na morzu.
Podpisane porozumienie i przyszła współpraca będą miały istotne znaczenie dla rozwoju miasta i regionu oraz umożliwią naszym absolwentom podjęcie zatrudnienia w prężnie rozwijających się branżach energetycznych. Jest to dla nas wielkie wyzwanie, ale przede wszystkim szansa dla uczniów na dalszy rozwój – dodała Beata Miętus.
Morskie wiatraki potrzebują wykwalifikowanej kadry
Województwo zachodniopomorskie staje się strategicznym ośrodkiem dla eksploatacji energii wiatrowej na Bałtyku. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników morskich farm wiatrowych będzie rosło. Za kilka lat technicy i serwisanci mogą być najbardziej poszukiwanymi pracownikami w tym rejonie. Jak szacuje PSEW, sektory onshore i offshore wind do 2040 r. mogą zapewnić niemal 200 tys. nowych miejsc pracy. Ponadto mają przynieść ponad 450 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki.
Na terenach portowych Szczecina powstają między innymi fabryka łopat i fabryka gondol duńskiej firmy Vestas. Ponadto budowana jest fabryka wież, masztów i fundamentów hiszpańskiej firmy Windar. Tylko te trzy zakłady dadzą tysiące nowych miejsc pracy w Szczecinie – montażownia gondol Vestas około 700, kolejny 1000 – druga fabryka duńskiego producenta, a Windar planuje zatrudnić przynajmniej 400 osób. Wraz z rozwojem sektora będzie przybywać miejsc pracy, tym samym wzrośnie zapotrzebowanie na nowych, wykwalifikowanych pracowników.
Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, zauważa, że obszar przygotowania kadr dla sektora MEW jest kluczowym zadaniem w najbliższej perspektywie. Z uwagi na kompletnie nowe kompetencje i nowe zawody ważna jest koordynacja procesu przygotowania kadr na wielu poziomach.
Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, podkreśla, że Polska po Danii i Niemczech jest trzecim rynkiem dla wiatru w Unii Europejskiej. Zaznacza, że mamy też świetne zaplecze, jeśli chodzi o kadry – dziś 3 proc. pracowników sektora offshore na świecie to Polacy.
Polski projekt morskich farm wiatrowych wart około 40 mld zł po 3 latach od uchwalenia ustawy offshore’owej jest już zaawansowany. Kampania inwestycyjna offshore z udziałem firm polskich i zagranicznych zaowocowała już kilkunastoma flagowymi inwestycjami. To z kolei oznacza utworzenie nowych, dobrze płatnych miejsc pracy i olbrzymi potencjał dla młodych ludzi, którzy na ten rynek pracy będą wchodzić, stąd projekt edukacyjny PSEW i miasta Szczecin, który przygotuje uczniów na tę nową i bardzo perspektywiczną ścieżkę kariery – mówi Janusz Gajowiecki.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.