REKLAMA
 
REKLAMA

BayWa r.e. rozwija morskie elektrownie wiatrowe

BayWa r.e. rozwija morskie elektrownie wiatrowe
fot. Theodor Vasile/Unsplash

BayWa r.e. realizuje projekty elektrowni wiatrowych na morzu w kilku regionach Włoch. Włoskie portfolio offshore firmy obejmuje inwestycje o mocy ponad 9 GW. 

Wywodząca się z Niemiec firma utworzyła w Rzymie specjalny zespół ds. rozwoju projektów morskich. Jego zadania dotyczyć będą elektrowni wiatrowych na morzu w kilku włoskich regionach. Dwie instalacje offshore planowane są w Lacjum, dwie w Apulii, cztery na Sardynii i sześć na Sycylii.

– Projekty odzwierciedlają naszą determinację we wspieraniu ekologicznej i zrównoważonej przyszłości Włoch. W ciągu najbliższych lat BayWa r.e. będzie nadal inwestować zasoby i wiedzę specjalistyczną we wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, takich jak morska energetyka wiatrowa, aby nie tylko przyczynić się do konkretnej ścieżki dekarbonizacji Włoch, ale też stworzyć nowe możliwości gospodarcze i promować zrównoważony rozwój na poziomie regionalnym – wyjaśnia Giulia Lo Bianco, szefowa działu morskiej energetyki wiatrowej BayWa r.e. we Włoszech.

REKLAMA

Według założeń minimum trzy włoskie projekty offshore zostaną uruchomione do 2030 r. (około 2 GW łącznej mocy).

Inwestycja 6 mld euro

Całe włoskie portfolio offshore BayWa r.e. obejmuje ponad 9 GW projektów na różnych etapach rozwoju. Firma ma ambicję, by stać się znaczącym graczem w branży morskiej energetyki wiatrowej w tym kraju.

REKLAMA

Rozwój i budowa już zaplanowanych morskich elektrowni wiatrowych ma kosztować około 6 mld euro.

Morska energetyka wiatrowa zapewnia niezwykłą wydajność i spójność i może zmienić zasady gry, jeśli chodzi o osiągnięcie kluczowych celów klimatycznych w Europie. Nasz rosnący rurociąg offshore pokazuje nasze zaangażowanie w rozwój morskiej energetyki wiatrowej – niezbędnego filaru transformacji energetycznej – komentuje Felipe Cornago, dyrektor zarządzający Offshore Wind w BayWa r.e.

Poza Włochami firma działa także w sektorze offshore w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Portugalii i Australii. W Szkocji zabezpieczyła – jako część konsorcjum – prawa do rozwoju morskiej farmy wiatrowej Buchan o mocy 960 MW. Ponadto wstępnie zakwalifikowała się do dwóch przetargów AO5 i AO6 we Francji, zgłaszając budowę instalacji o mocy 250 MW na południe od Bretanii i do 500 MW na Morzu Śródziemnym. Wyniki przetargu mają być ogłoszone w pierwszym kwartale br.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA