REKLAMA
 
REKLAMA

Flagowe inwestycje przemysłu offshore w Polsce

Flagowe inwestycje przemysłu offshore w Polsce
fot. Shaun Dakin/Unsplash

Jak wylicza fundacja Wind Industry Hub, najważniejsze inwestycje w morskiej energetyce wiatrowej w Polsce mogą wygenerować ponad 11 tys. miejsc pracy w najbliższych latach. Dalsze szacunki mówią o ponad 60 tys. zatrudnionych bezpośrednio i pośrednio przez sektor offshore.  

Branżowa organizacja zestawiła flagowe inwestycje z łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW) na polskim Bałtyku. Dyrektor zarządzająca fundacji Wind Industry Hub (WIH) zaznacza, że już teraz polskie firmy mają aktywny udział w europejskim łańcuchu dostaw.

Wskazane w opracowaniu Fundacji Wind Industry Hub podmioty niebawem zaoferują kilkanaście tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy m.in. w portach instalacyjnych i serwisowych, fabrykach komponentów do turbin wiatrowych, zakładach montażowych, fabrykach stacji transformatorowych, kabli czy przewodów. Polskie firmy już teraz są aktywnymi graczami w europejskim łańcuchu dostaw, szczególnie w zakresie przemysłu stoczniowego, co sprzyja rozwojowi usług instalacyjnych, serwisowych i portowych. Wykorzystanie biznesowego i przemysłowego potencjału energetyki wiatrowej powinno być priorytetem w ustalaniu nowej polityki przemysłowej naszego kraju – mówi Dominika Taranko, dyrektor zarządzająca, wiceprezes Wind Industry Hub.

REKLAMA

Według organizacji poza możliwościami zatrudnienia branża wiatrowa przyniesie też w nadchodzących dekadach pewne i stabilne zyski polskiej gospodarce. Umożliwi również większe zaangażowanie krajowego przemysłu.

W perspektywie do 2030 r. polska branża offshore zgodnie z prognozami WIH może stworzyć w całym łańcuchu wartości nawet 39-63 tys. miejsc pracy. W tej liczbie 13-21 tys. stanowisk ma się znaleźć bezpośrednio w MEW, a 10-17 tys. to pośrednie miejsca pracy powiązane z sektorem.

Porty instalacyjne dla farm wiatrowych na Bałtyku

W swoim zestawieniu flagowych inwestycji w zakresie łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej fundacja ujęła zakłady już działające na terenie Polski lub z potwierdzoną lokalizacją w naszym kraju. Wśród inwestycji Wind Industry Hub wymienia porty instalacyjne w Świnoujściu i Gdańsku, a także porty serwisowe w Łebie, Ustce i Władysławowie.

Port Instalacyjny Świnoujście to inwestycja spółki Orlen Neptun (Grupa Orlen) i Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Będą w nim przeładowywane i składowane kluczowe elementy morskich turbin wiatrowych (wieże, łopaty, gondole). Terminal ma także przyjmować morskie stacje transformatorowe. Terminal ma być gotowy na początku 2025 r. Początkowo będzie obsługiwał morską farmę wiatrową Baltic Power.

Z kolei Port Instalacyjny Gdańsk to inwestycja PGE i Baltic Hub (z 30-proc. udziałem PFR). Posłuży ona do budowy farm wiatrowych Baltica 2 i 3, rozwijanych przez PGE wspólnie z duńską spółką Orsted. Start inwestycji planowany jest na drugą połowę 2024 r.

Bazy serwisowe do obsługi morskich farm wiatrowych

Spółki Polenergia i norweski Equinor realizują inwestycję Port Serwisowy Łeba. Ma ona ma zapewnić bezpieczne i prawidłowe funkcjonowanie rozwijanych przez firmy morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III przez 30 lat ich eksploatacji. Baza serwisowa powstanie na terenie dawnej stoczni, ma angażować lokalnych wykonawców i dostawców. Inwestorzy otworzyli ponadto w ubiegłym roku w Łebie centrum informacji o swoich morskich farmach wiatrowych.

W tym samym mieście powstanie baza serwisowa obsługująca wspomnianą morską farmę wiatrową Baltic Power, budowaną przez Orlen i kanadyjski Northland Power. Będzie to port macierzysty dla jednostek transportujących sprzęt i personel techniczny. Ta baza w Łebie ma być gotowa w 2025 r., na rok przed uruchomieniem Baltic Power.

REKLAMA

Z kolei w Porcie Ustka znajdzie się baza operacyjno-serwisowa dla morskich farm wiatrowych Grupy PGE – Baltica 2 i Baltica 3 – oraz Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Będzie ona stanowiła zaplecze techniczne i magazynowe dla załóg serwisowych. Wybuduje ją spółka PGE Baltica.

Także w porcie w Ustce swoje zaplecze operacyjno-serwisowe dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II zlokalizuje niemiecka spółka RWE Renewables. Baza ma pomieścić do czterech jednostek serwisowych CTV i będzie zapleczem do obsługi farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II w całym okresie jej eksploatacji (co najmniej 25-30 lat).

Kolejny zaplanowany port serwisowy – we Władysławowie – zbuduje Ocean Winds, hiszpańsko-francuska spółka joint venture EDP Renewables i Engie. Będzie to baza operacyjno-konserwacyjna dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Ma być gotowa na początku 2025 r. Nabrzeże ma zostać przystosowane do lekkich i szybkich jednostek typu CTV.

Fabryki komponentów

Wśród najważniejszych inwestycji offshore na polskim rynku Wind Industry Hub wymienia także fabryki komponentów. Jedną z nich  jest zakład produkcji wież do morskich elektrowni wiatrowych. To inwestycja Baltic Towers – spółki powołanej w 2023 r. przez Agencję Rozwoju Przemysłu i hiszpańską GRI Renewable Industries. Planowana fabryka ma powstać w Gdańsku, a jej uruchomienie zaplanowano na drugi kwartał 2025 r.

W swoim zestawieniu WIH uwzględnia także stawianą przez duński Vestas fabrykę łopat dla morskich turbin wiatrowych V236 o mocy 15 MW. Zakład ma zacząć działać w 2026 r. w Szczecinie. Niedawno zainaugurowana została budowa na Ostrowie Brdowskim w kompleksie hal po dawnym ST3 Offshore.

Jako kolejną inwestycję związaną z polskim offshore fundacja wskazuje zakład produkcyjny Hitachi Energy w Przasnyszu. Firma ta zawarła z Polenergią i Equinorem umowę na dostawę infrastruktury systemów elektrycznych dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III. Ponadto Hitachi Energy rozwija portfolio transformatorów do zastosowania w obiektach pływających na obszarze morskich farm wiatrowych.

Wind Industry Hub uwzględnia także produkcję kabli w Myślenicach przez TFKable, fabrykę Mostostalu Pomorze, który wytwarza stacje transformatorowe i elementy morskich farm wiatrowych w Gdańsku, zakład produkcyjny Crist Offshore w Gdyni oraz Stocznię Szczecińską „Wulkan”. Fundacja zestawia również specjalistyczne usługi powiązane z sektorem offshore. Ze szczegółami można się zapoznać w opracowaniu dostępnym tutaj.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady