Jest wykonawca infrastruktury przyłączeniowej dla projektu Baltica 2
Konsorcjum dwóch firm będzie odpowiadało za istotny element morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. To projekt rozwijany w polskiej części Morza Bałtyckiego przez PGE Polską Grupę Energetyczną i duński koncern Orsted.
PGE i Orsted wybrały głównego wykonawcę lądowej infrastruktury niezbędnej do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2. Zadanie to wykona konsorcjum firm Polimex Mostostal i GE Vernova (w Polsce reprezentowanej przez spółkę GE Power).
Jak zapowiada Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE, budowa stacji transformatorowej na lądzie oraz lądowych linii eksportowych dla projektu Baltica 2 ma się rozpocząć w tym roku. Ta infrastruktura przyłączeniowa jest niezbędna do wyprowadzenia mocy z pierwszej morskiej farmy wiatrowej, jaką PGE zbuduje na polskim Bałtyku. Baltica 2 ma osiągnąć moc zainstalowaną 1,5 GW.
– To właśnie od przyłącza lądowego zaczyna się budowa elektrowni na morzu. Finalizacja tego kontraktu to duża zasługa specjalistów od wyprowadzenia mocy z PGE Baltica, która w Grupie PGE realizuje program offshore. Morska farma wiatrowa Baltica 2 dostarczy energię na potrzeby Pomorza, które obecnie w dużej mierze zasilane jest z południa Polski. Dodatkowe źródło zwiększy bezpieczeństwo energetyczne nie tylko regionu, ale całego kraju – mówi Wojciech Dąbrowski.
Morska farma wiatrowa Baltica 2 ma zacząć wytwarzać prąd w 2027 r.
Duży krok w projekcie Baltica 2
Przedstawicielka Orsted wskazuje, że w ubiegłym roku deweloperom udało się zawszeć wszystkie kontrakty na dostawę komponentów na morzu, w tym fundamentów i turbin. Ponadto podpisali część umów instalacyjnych, za których przygotowanie odpowiadał Orsted.
– Podpisując kontrakt na budowę lądowej infrastruktury wyprowadzenia mocy dla projektu Baltica 2, dużymi krokami zbliżamy się do realizacji tego pionierskiego projektu dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – podkreśla Agata Staniewska- Bolesta, dyrektorka zarządzająca Orsted Offshore Poland.
Lądowa infrastruktura przyłączeniowa dla projektu Baltica 2 powstanie w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie na Pomorzu, w gminie Choczewo. Wykonawca zbuduje ją w formule „pod klucz”. Zadanie obejmie wykonanie stacji najwyższych napięć 275/400 kV oraz lądowych linii eksportowych niezbędnych do wyprowadzenia mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Wybrany generalny wykonawca zapowiada, że prace budowlane rozpoczną się jeszcze w roku 2024. Natomiast testowanie i uruchomienie lądowej stacji zaplanowano na lata 2026 i 2027.
– Wspólnie z naszym partnerem konsorcjum Polimex Mostostal jesteśmy gotowi wnieść do Baltica 2 naszą wiedzę i najnowocześniejsze technologie, aby zapewnić efektywną integrację jej energii z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym – deklaruje Johan Bindele, szef Integracji Systemów Sieciowych w dziale GE Vernova odpowiedzialnym za rozwiązania sieciowe.
Morska farma wiatrowa Baltica
Baltica 2 to jeden z dwóch – obok Baltica 3 – etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica. Moc zainstalowana tej części elektrowni osiągnąć ma około 1,5 GW, a zakończenie budowy planowane jest do końca 2027 r. Z kolei etap Baltica 3 zakłada około 1 GW mocy zainstalowanej. PGE i Orsted planują zakończyć budowę Baltica 3 do 2030 r.
Inwestorzy mają jeszcze przed sobą podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). Łącznie morska farma wiatrowa Baltica ma wytwarzać zieloną energię w ilości odpowiadającej zużyciu prawie 4 mln gospodarstw domowych w Polsce.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.