REKLAMA
 
REKLAMA

Energia z farmy wiatrowej na Bałtyku zasili produkcję wodoru

Energia z farmy wiatrowej na Bałtyku zasili produkcję wodoru
Fot. Pixabay - Enrique

Ingka Investments, spółka inwestycyjna Ingka Group, do której należy sieć sklepów Ikea, oraz szwedzki deweloper OX2 złożyli wniosek o pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej i produkcję 370 tys. ton zielonego wodoru rocznie. 

Planowana morska farma wiatrowa Neptunus o mocy 3,1 GW, która zostanie zlokalizowana w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE), u wybrzeży hrabstwa Blekinge, będzie składać się z 207 turbin wiatrowych o mocy jednostkowej około 15 MW i maksymalnej wysokości 420 m.

Wyprodukowana przez farmę wiatrową zielona energia w ilości 13–15 TWh rocznie będzie równa całkowitemu zużyciu energii elektrycznej w południowych regionach Szwecji – Blekinge i Skåne. Elektrolizery planowane na farmie wiatrowej Neptunus mają wyprodukować 370 tys. ton wodoru rocznie.

REKLAMA

Hub energetyczny Neptunus jest jedną z pierwszych farm wiatrowych nowej generacji. Produkując energię odnawialną i wodór, Szwecja będzie w stanie zapewnić energię dla sektorów, których nie można zelektryfikować – powiedziała Emelie Zakrisson, dyrektor ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Szwecji w OX2.

Tlen wróci do morza

Ikea i OX2 złożyli także wniosek o pilotażowy projekt mający na celu natlenienie Morza Bałtyckiego. Twórcy projektów wodorowych dotychczas w niewielkim stopniu skupiali się na tlenie jako produkcie ubocznym produkcji wodoru. Tymczasem można go wykorzystać do natlenienia wód sąsiadujących z instalacją, przyczyniając się w ten sposób do poprawy różnorodności biologicznej i odbudowy życia morskiego na obszarze dotkniętym niedoborem tlenu, albo potraktować jak dodatkowe źródło przychodów.

Dotychczas warunkową umowę z nieujawnionym partnerem na dostawy tlenu ze swojego projektu HySynergy 2.0. podpisała duńska firma Everfuel. Jest to pierwsza umowa firmy na dostawę tlenu powstałego w wyniku elektrolizy, która pozwoli zwiększyć wykorzystanie duńskiego obiektu HySynergy.

Na podobny pomysł wpadł francuski deweloper projektów wodorowych Lhyfe, który ogłosił pod koniec ubiegłego roku swój udział w projekcie Baltic Sea Oxygenation i Super-Green Hydrogen Economy (BOxHy) mającym na celu opracowanie metody zatłaczania tlenu do Morza Bałtyckiego.

REKLAMA

Wodór dla przemysłu i transportu

Jak podaje portal Hydrogeninsight, OX2 planuje wykorzystywać zielony wodór w przemyśle, transporcie i magazynowaniu energii lub produkować z niego e-paliwa. Dotychczas jednak deweloper nie podpisał żadnych umów na odbiór wodoru. Fiński producent wyrobów wapiennych Nordkalk wraz z OX2 badają możliwość wykorzystania energii z morskich farm wiatrowych do produkcji e-paliw.

We wszystkich projektach OZE OX2 na koniec trzeciego kwartału 2023 r. miał zainstalowane ponad 34 GW mocy  (lądowe farmy wiatrowe – 12 GW, morska energetyka wiatrowa – ponad 14 GW, instalacje fotowoltaiczne – 6,4 GW, magazynowanie energii – ponad 9 GW). Szwedzki koncern także w Polsce realizuje inwestycje wiatrowe i fotowoltaiczne od prawie 5 lat. Obecnie jego portfolio w naszym kraju ma łączną moc około 3 GW.

OX2 wspólnie z Ingka Investments planuje sześć morskich farm wiatrowych w Szwecji: Galene o mocy 400 MW na zachodnim wybrzeżu, Triton i Neptunus o mocy 1,4 GW na południu Szwecji, FW Aurora o mocy 5,5 GW pomiędzy wyspami Öland i Gotlandia oraz farmę wiatrową Pleione i Ran (o mocy 2,8 GW) u wschodniego wybrzeżu Gotlandii.

Dla Ingka Group projekty realizowane z OX2 to kolejne inwestycje w obszarze OZE. Szwedzka grupa jest właścicielem 20 farm fotowoltaicznych i 935 tys. paneli słonecznych zamontowanych na dachach sklepów i magazynów Ikea oraz 575 turbin wiatrowych w 17 krajach. Całkowita moc instalacji do produkcji energii odnawialnej grupy Ingka wynosi ponad 2,3 GW.

O współpracy OX2 i Ingka szerzej pisaliśmy w artykule: Właściciel Ikei kupi udziały w farmach wiatrowych na Bałtyku.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA