Nowa spółka serwisująca morskie farmy wiatrowe. Jest zgoda urzędu
Serwis morskich farm wiatrowych na Bałtyku prowadzony przez powstającą spółkę joint venture obejmie m.in. zarządzanie infrastrukturą oraz aktywami komercyjnymi i sprawami BHP. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na powstanie przedsiębiorstwa.
Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen i kanadyjska firma Northland Power utworzą w Polsce wspólne przedsiębiorstwo joint venture, które będzie świadczyć usługi serwisowania morskich farm wiatrowych (MFW). Zamierzają wykorzystać doświadczenie i kompetencje swoich zespołów, żeby zapewniać wyspecjalizowane usługi dla sektora offshore.
Nowa spółka ma odpowiadać m.in. za techniczne zarządzanie infrastrukturą MFW, zarządzanie aktywami komercyjnymi, a także za kwestie BHP i ochrony środowiska.
– Energa Wytwarzanie jest jednym z najbardziej doświadczonych w Polsce podmiotów działających w segmencie energetyki wiatrowej. Kompetencje i wiedza naszych pracowników w połączeniu z know-how Northland Power z zakresu serwisowania morskich farm wiatrowych stanowią doskonałe połączenie dla rozwijającego się sektora w Polsce – stwierdza Piotr Meler, prezes zarządu Energi Wytwarzania.
Lądowe projekty Energi
Energa Wytwarzanie wzmacniała swoje kompetencje w energetyce wiatrowej, rozwijając projekty lądowych farm wiatrowych. Obecnie w portfelu ma sześć tego typu inwestycji, o łącznej mocy około 244 MW. Energa od 15 lat zarządza źródłami onshore. Oferuje konserwację elementów farm wiatrowych, zapewnia efektywność techniczną i dostępność maszyn oraz urządzeń elektroenergetycznych, przeprowadza też inspekcje techniczne. Zdobyte doświadczenie chce wykorzystać w projektach morskich.
– Wykorzystanie doświadczenia z serwisu i utrzymania lądowych farm wiatrowych jest kluczowe przy rozwoju kompetencji serwisowania morskich farm wiatrowych. Biorąc pod uwagę łączny potencjał Grupy Orlen w obszarze offshore wind, istotne jest posiadanie w grupie spółki o takich kompetencjach – mówi Sebastian Kowalczyk z Energi Wytwarzania, odpowiedzialny za rozwój obszaru operacji i utrzymania (O&M) morskich farm wiatrowych.
Globalne doświadczenie partnera
Northland Power natomiast jest jedną z najbardziej doświadczonych na świecie firm w sektorze energetyki wiatrowej. Obsługuje i lądowe, i morskie elektrownie wiatrowe w Kanadzie i Europie. Łączna roczna produkcja z tych instalacji przekracza 5 TWh.
– Northland Power rozwija i eksploatuje aktywa wiatrowe w kilku krajach na całym świecie. Polska to dla nas strategiczny rynek ze względu na planowany bardzo dynamiczny rozwój projektów offshore wind w nadchodzących latach. Współpraca z Energą Wytwarzaniem ma dla nas duże znaczenie. To jeden z największych producentów zielonej energii w Polsce. Wierzymy, że obie strony bardzo skorzystają dzięki rozpoczętej współpracy – zaznacza David Povall, wiceprezes ds. offshore w Northland Power.
Morska energetyka wiatrowa w Polsce
Jak podkreśla Energa, na Bałtyku są doskonałe warunki do rozwoju energetyki wiatrowej – korzystne warunki wietrzne, niskie zasolenie i stosunkowo płytkie wody. Szacowany potencjał wytwórczy MFW na Morzu Bałtyckim szacowany jest na ponad 30 GW.
W 2026 r. ma rozpocząć pracę pierwsza morska farma wiatrowa w Polsce – Baltic Power. Jen planowana moc to prawie 1,2 GW. Jest to wspólny projekt Orlenu i Northland Power. Koncern podjął finalną decyzję inwestycyjną o budowie farmy w październiku br.
Morska energetyka wiatrowa jest jednym z filarów strategii ORLEN2030. Grupa chce do końca dekady mieć 9 GW mocy zainstalowanej w OZE, w tym w morskich farmach wiatrowych. Na początku października br. Orlen oficjalnie otrzymał koncesje na pięć kolejnych lokalizacji farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Ich potencjał to około 5,2 GW mocy.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.