Chiny testują połączenie pływających wiatraków na morzu, PV i… hodowli ryb
To jest pierwszy tego typu hybrydowy projekt OZE w skali globalnej. Łączy dwie technologie produkcji energii ze źródeł odnawialnych z akwakulturą. Pływająca morska elektrownia wiatrowa powstała w strefie demonstracyjnej w pobliżu chińskiej wyspy Nanri.
Hybrydową instalację OZE, która ruszyła w Chinach, opracowała grupa Longyuan Power. Turbinę wiatrową dostarczyła natomiast firma Shanghai Electric Wind Power, spółka zależna Shanghai Electric. Według jej informacji uruchomiona pływająca morska elektrownia wiatrowa połączona z panelami fotowoltaicznymi to pierwszy taki projekt na świecie. Oprócz wytwarzania energii z wiatru i słońca chiński projekt zakłada uruchomienie hodowli ryb.
Pływające wiatraki i panele fotowoltaiczne zainstalowano w strefie demonstracyjnej National Marine Ranching na wyspie Nanri, zlokalizowanej w regionie Putian, w chińskiej prowincji Fujian.
Dzienna produkcja 96 MWh energii
Instalacja składa się z częściowo zanurzonej, pływającej platformy. Osadzono na niej morską turbinę wiatrową o mocy 4 MW i lekkie moduły fotowoltaiczne. Platforma znajduje się na wodach o głębokości około 35 m. Jak wskazuje Shanghai Electric, w sześciokątnej przestrzeni mieszczącej się w centralnej części platformy mogą być hodowane ryby.
Projekt miał być wcześniej sprawdzany w rygorystycznych testach w różnych warunkach operacyjnych. Grupa Shanghai Electric Wind Power opracowała specjalny inteligentny system terminali dla pływających turbin wiatrowych, który ma zwiększać ich niezawodność i maksymalizować wydajność. Na etapie wstępnego projektowania powstał model, który przeszedł wieloetapowy proces testowania pod względem bezpieczeństwa pracy platformy, w tym algorytmów sterowania, a także prowadzenia akwakultury.
Shanghai Electric podaje, że hybrydowa pływająca morska elektrownia wiatrowa połączona z PV będzie w stanie generować 96 MWh energii elektrycznej dziennie przy pełnej wydajności. Odpowiada to dziennemu zużyciu energii przez 42,5 tys. mieszkańców Chin.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.