Polska firma szykuje największą morską farmę wiatrową na świecie
Działająca na rynku odnawialnych źródeł energii firma Respect Energy przygotowuje projekt morskiej farmy wiatrowej Elanora Offshore. Ma to być największa inwestycja w morskiej energetyce wiatrowej na świecie.
Konsorcjum pod przewodnictwem grupy kapitałowej Respect Energy Holding planuje budowę największej morskiej farmy wiatrowej na świecie. Inwestycja ma powstać u wybrzeży stanu Wiktoria, w ramach pierwszego obszaru przeznaczonego pod offshore Australii.
Moc przyłączeniowa farmy wiatrowej o nazwie Elanora Offshore ma wynieść 5 GW(AC), a zainstalowana moc elektrowni wiatrowych ma sięgać w sumie 6 GW(DC). Obecnie moc największej budowanej na świecie morskiej farmy wiatrowej to 3,6 GW (to projekt Dogger Bank, który ma zostać zrealizowany do 2026 roku w brytyjskiej części Morza Północnego).
Inwestycją Elanora Offshore kieruje Maya Malik, CEO Elanora Offshore oraz założycielka firmy KIMAenergy. Jej zespół miał uczestniczyć w projektach morskiej energetyki wiatrowej o mocy ponad 15 GW.
Członkowie konsorcjum
Wśród członków utworzonego konsorcjum oprócz Respect Energy znajduje się firma EnergyAustralia, główny australijski sprzedawca i wytwórca energii. Spółka ma 1,6 mln klientów na terenie wschodniej Australii. Obsługuje elektrownie o mocy ponad 5 GW, w tym elektrownię węglową Yallourn w Latrobe Valley, która ma zostać zamknięta w 2028 roku.
– Postrzegamy morską energetykę wiatrową jako źródło czystej energii, które może zastąpić część mocy utraconej w wyniku wycofania się z energetyki węglowej, zapewniając jednocześnie źródło nowego zatrudnienia dla naszych pracowników w elektrowni Yallourn – komentuje Dan Nugent, Head of Portfolio Development w EnergyAustralia.
Ponadto w projekt morskiej farmy wiatrowej Elanora Offshore zaangażowana jest grupa Boskalis – jeden z wiodących globalnych wykonawców morskich elektrowni wiatrowych z flotą ponad 650 specjalistycznych statków.
Boskalis ma 20-letnie doświadczenie w pracy nad projektami infrastruktury morskiej w Australii. Dzięki doświadczeniu firmy projekt Elanora Offshore ma zyskać dostęp do wyspecjalizowanych zasobów w obszarze morskich farm wiatrowych i statków, co zmniejszy ryzyko związane z łańcuchem dostaw.
– Od samego początku jesteśmy aktywni w branży morskiej energetyki wiatrowej w Europie, Azji Wschodniej i Stanach Zjednoczonych. Z niecierpliwością czekamy na wkład w transformację energetyczną Australii dzięki projektowi Elanora Offshore – komentuje Marcel van Bergen, dyrektor w firmie Boskalis.
Członkiem konsorcjum jest ponadto firma Polpo Investments – deweloper z australijskiego rynku OZE.
Kiedy powstanie morska farma wiatrowa Elanora Offshore?
Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy Holding, liczy, że po uruchomieniu farmy wiatrowej Elanora Offshore będzie ona w stanie produkować nawet 20 TWh energii elektrycznej rocznie. To wystarczająco dużo, aby zaspokoić 40 proc. zapotrzebowania na energię stanu Wiktoria, który ma około 6,7 mln mieszkańców.
– Projekt budowy największej farmy offshore na świecie – współtworzony przez Respect Energy Holding – skupił wokół siebie najlepszych światowych ekspertów, którzy łączą siły, tworząc konsorcjum złożone z firm z branży energetycznej. Zespół Elanora Offshore jest doskonale przygotowany do pomyślnego zrealizowania każdego etapu tego projektu – zapewnia Sebastian Jabłoński.
Respect Energy liczy, że po otrzymaniu koncesji (Feasibility Licence) i innych niezbędnych zgód pierwsza faza projektu osiągnie planowaną operacyjność w 2032 roku. Druga faza ma zostać ukończona do końca 2034 roku, zgodnie z celami rządu stanu Wiktoria.
Według autorów projektu jego wdrożenie ma stworzyć ponad 3 tys. bezpośrednich miejsc pracy podczas budowy i 320 bezpośrednich miejsc pracy podczas eksploatacji.
Zapytaliśmy Respect Energy o udziały i zadania, które będzie realizować w ramach konsorcjum tworzącego projekt Elanora Offshore. W przypadku uzyskania odpowiedzi zaktualizujemy artykuł.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.