Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych powstało w Łebie
Firmy Polenergia i Equinor, przygotowujące wspólnie projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk 1, 2 i 3, uruchomiły w Łebie centrum informacji poświęcone tego rodzaju inwestycjom. Gospodarka i lokalny rynek pracy w nadmorskim miasteczku mają bardzo zyskać na inwestycjach związanych z budową morskich elektrowni wiatrowych.
Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych w Łebie to pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Osoby odwiedzające centrum będą mogły uzyskać informacje między innymi na temat projektów realizowanych przez Polenergię we współpracy z norweskim Equinorem.
Placówka będzie czynna przez pięć dni w tygodniu od środy do niedzieli w godzinach 14.00-18.00. Znajduje się w pobliżu Urzędu Miejskiego przy ulicy Kościuszki 88 w Łebie.
W centrum informacji można obejrzeć makietę morskiej farmy wiatrowej, a na dużym monitorze oraz iPadzie – prezentację o projektach. Dostępny na miejscu konsultant ma odpowiadać na wszelkie pytania. W punkcie informacyjnym znajdzie się również formularz składania uwag i skarg, który można wypełnić anonimowo. Placówka ma wspierać i promować lokalne inicjatywy.
Na miejscu będzie można uzyskać także informacje o możliwościach związanych z zapotrzebowaniem na usługi czy zatrudnieniem, które będzie generować budowa i obsługa morskich elektrowni wiatrowych.
Pierwsze farmy wiatrowe już za cztery lata
W polskiej części Morza Bałtyckiego Polenergia i Equinor rozwijają wspólnie trzy projekty morskich farm wiatrowych: Bałtyk 1, Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy około 3 GW.
Pierwsze projekty – Bałtyk 2 i 3 – mają zostać oddane do użytku już za cztery lata. Ich łączna moc wyniesie 1,44 GW. Dla tych projektów inwestorzy zabezpieczyli gwarancje rozliczeń i prawo do wyrównania tzw. ujemnego salda dzięki kontraktom różnicowym.
Przyznanie kontraktów różnicowych dla tych projektów to efekt indywidualnych decyzji Prezesa Regulacji Energetyki. Wsparcie w postaci gwarantowanych przychodów ze sprzedaży energii obejmie energię wytwarzaną w okresie 20 lat.
Kolejny projekt poczeka na aukcję
Trzeci, największy projekt – Bałtyk 1 – ma osiągnąć moc 1,56 GW. Jego realizacja będzie jednak uzależniona od uzyskania wsparcia w formie kontraktów różnicowych. W tym celu Polenergia chce zgłosić ten projekt do aukcji. Urząd Regulacji Energetyki ma ją przeprowadzić w 2025 roku.
Wszystkie trzy farmy wiatrowe mają produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad 4 mln średniej wielkości gospodarstw domowych.
Morskie farmy wiatrowe Polenergii i i Equinoru będą zlokalizowane w odległości około 22–80 kilometrów od linii brzegowej na wysokości Łeby.
Baza operacyjno-serwisowa w Łebie
W Łebie będzie również zlokalizowana baza operacyjno-serwisowa dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3.
Długoterminowe zatrudnienie w bazie serwisowej w Łebie ma znaleźć około 100 specjalistów, niezbędnych do technicznego utrzymania infrastruktury i urządzeń na morzu, a także wspierania ich obsługi z lądu.
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej daje olbrzymie możliwości rozwojowe dla gminy i jej mieszkańców. Port serwisowy, korzyści z dochodów, podatków, dzierżawy, nowe miejsca pracy – to wszystko wpłynie na poziom życia mieszkańców. Nie tylko zatrzyma ich w gminie, która od lat się wyludnia, ale nawet przyciągnie nowych. Łeba to gmina turystyczna, która poza sezonem zamiera. Nowe inwestycje z pewnością to zmienią – mówi Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby.
Polenergia deklaruje, że w fazie budowy i później na etapie serwisu morskich elektrowni wiatrowych w maksymalny sposób zostaną wykorzystane usługi oferowane przez lokalnych przedsiębiorców.
W tworzonym przez nas łańcuchu dostaw jest miejsce zarówno dla przedsiębiorców z Pomorza, jak i tych z głębi kraju. Morskie farmy wiatrowe to inwestycje długoterminowe, które oznaczają naszą obecność w nadmorskich gminach przez co najmniej 30 lat. Dlatego jesteśmy otwarci na współpracę nie tylko z dużymi ogólnopolskimi firmami, ale także z małym lokalnym biznesem. Chcemy, aby nasze inwestycje przynosiły ludziom i środowisku realne korzyści – mówi Marta Porzuczek, kierowniczka ds. Zarządzania Interesariuszami w Projektach Bałtyk, reprezentująca Grupę Polenergia.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.