Na ogromną farmę wiatrową RWE trafią recyklingowalne łopaty wirnika
Koncern RWE zainstaluje na swojej morskiej farmie wiatrowej łopaty wirnika nadające się do recyklingu. To kolejny krok w stronę bardziej ekologicznego budowania instalacji wiatrowych. Firma testuje też niskoemisyjne wieże turbin.
Farmę wiatrową Thor niemiecki koncern RWE buduje w duńskiej części Morza Północnego, na zachodnim wybrzeżu Jutlandii, około 22 km od Thorsminde. Planowana moc instalacji wyniesie ponad 1 GW.
Farma wiatrowa powstać ma do 2026 roku, a uzyskanie pełnej operacyjności planowane jest nie później niż do końca 2027 roku. Jak wylicza inwestor, instalacja będzie w stanie wyprodukować energię elektryczną w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad miliona duńskich gospodarstw domowych.
Niskoemisyjne komponenty farm wiatrowych
RWE zainstaluje na farmie Thor 72 turbiny wiatrowe Siemens Gamesa – SG 14-236 DD. W połowie czerwca koncern ogłosił, że 42 turbiny wyposażone zostaną w łopaty wirnika nadające się do recyklingu. Technologia produkcji RecyclableBlade – nowatorskich łopat wytwarzanych przez Siemens Gamesa – ma pozwalać na dalsze ich wykorzystanie po zakończeniu ich cyklu życia.
– W pełni angażujemy się w RWE w działania na rzecz obiegu zamkniętego i zerowej emisji netto. Testujemy już pierwsze na świecie łopaty turbin wiatrowych nadające się do recyklingu w rzeczywistych warunkach na naszej niemieckiej morskiej farmie wiatrowej Kaskasi i zdecydowaliśmy się zainstalować je w projekcie Sofia. Teraz wykorzystamy te łopaty wirnika również na naszej morskiej farmie wiatrowej Thor, umacniając naszą pozycję lidera w sektorze morskiej energetyki wiatrowej o obiegu zamkniętym – powiedział Sven Utermöhlen, CEO RWE Offshore Wind.
Przedstawiciel RWE podkreśla, że firma robi jeszcze więcej na rzecz obniżenia emisyjności budowy instalacji wiatrowych.
– Jesteśmy pierwszym deweloperem na świecie, który pilotuje stalowe wieże Siemens Gamesa o obniżonej emisji CO2, znacznie zmniejszające ślad węglowy turbin wiatrowych – mówi Utermöhlen.
Swoje stalowe wieże, które mają zapewniać redukcję emisji CO2 o co najmniej 63 proc. w porównaniu do produkcji z konwencjonalnej stali, Siemens Gamesa nazywa GreenerTower.
Technologia RecyclableBlade
Jak wyjaśnia RWE, wiele komponentów turbiny wiatrowej już podlega recyklingowi, jednak barierą w tym zakresie były materiały kompozytowe stosowane w łopatach turbin. Siemens Gamesa zastosował w swoim produkcie nowy rodzaj żywicy o specjalnej strukturze chemicznej, dzięki czemu materiały te mają poddawać się recyklingowi po zakończeniu cyklu życia łopat. Jak zapewnia Siemens Gamesa, w procesie recyklingu nie zostaną naruszone właściwości poszczególnych materiałów, co pozwoli na ponowne wykorzystane ich np. w przemyśle motoryzacyjnym.
Swoje łopaty RecyclableBlade firma produkuje w fabryce w Hull na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.