Wiadomo, kto dostarczy turbiny dla morskiej farmy wiatrowej Baltica
Orsted i PGE wybrały dostawcę turbin dla jednego z etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica – Baltica 2. Na instalację trafią ogromne turbiny wiatrowe o jednostkowej mocy 14 MW.
Siemens Gamesa Renewable Energy został wybrany na dostawcę turbin na inwestycję Baltica 2. Tę morską farmę wiatrową (MFW) na Bałtyku budują wspólnie Orsted i PGE Polska Grupa Energetyczna.
Baltica 2 to największy jak dotąd realizowany w Polsce projekt energetyczny bazujący na odnawialnych źródłach energii. Moc zainstalowana wyniesie około 1,5 GW, co oznacza produkcję zielonej energii na poziomie odpowiadającym zapotrzebowaniu około 2,4 mln polskich gospodarstw domowych.
– Realizujemy największy projekt w historii energetyki odnawialnej w Polsce. Podpisana dzisiaj umowa dotyczy dostawy turbin dla Baltica 2 o mocy około 1,5 GW, która stanowi największą inwestycję realizowaną w polskiej części Morza Bałtyckiego i jedną z największych tego typu na świecie – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Prezes PGE dodał, że grupa zamierza do 2030 roku wybudować na Bałtyku około 2,5 GW mocy wytwórczych.
Ponad 100 turbin
Zgodnie z podpisaną umową Siemens Gamesa dostarczy 107 turbin o mocy 14 MW każda dla projektu Baltica 2. Odpowiadać będzie także za ich serwisowanie oraz dostawę części zamiennych przez okres pięciu lat od uruchomienia.
– Podpisana właśnie umowa dotycząca Baltica 2 wzmacnia fundamenty pomyślnej budowy sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Morze Bałtyckie daje ogromne możliwości rozkwitu branży w nadchodzących latach, a my wraz z Polską i naszymi partnerami jesteśmy zaangażowani w jej dalszy rozwój – skomentował Marc Becker, prezes Siemens Gamesa w obszarze offshore.
Ørsted i PGE planują uruchomienie projektu Baltica 2 do końca 2027 roku.
Kluczowe kontrakty
Docelowa moc farmy Baltica osiągnąć ma 2,5 GW. Inwestycja powstanie w dwóch etapach: Baltica 2 (1,5 GW) i Baltica 3 (1 GW). W minionych paru latach inwestorzy informowali o zawieraniu kolejnych kontraktów przybliżających projekt do realizacji.
W lutym br. firma Offshore Wind Consultants (OWC) zwyciężyła przetarg na wsparcie geotechnicznego projektu wykonawczego dla MFW Baltica 2.
Z kolei jesienią ubiegłego roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku wydała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej projektu Baltica 2+3. PGE podkreślało, że był to milowy krok w kierunku wykonania inwestycji, umożliwił bowiem rozpoczęcie prac nad pozyskaniem pozwoleń na budowę.
Więcej na temat umów podpisanych w związku z realizacją projektu Baltica w artykule: Morska farma wiatrowa PGE z kolejnym kontraktem.
Orlen postawił na maszyny Vestasa
Morską farmę wiatrową na polskich wodach Bałtyku realizuje także Orlen w ramach spółki joint venture z kanadyjskim Northland Power. We wrześniu ubiegłego roku wybrała ona dostawcę turbin dla swojej inwestycji Baltic Power. Inwestorzy podpisali umowę na dostawę elektrowni wiatrowych z firmą Vestas.
Duński producent dostarczy jedne z najbardziej zaawansowanych turbin, których jednostkowa moc wyniesie 15 MW.
Więcej na ten temat w artykule: Orlen wybrał dostawcę ogromnych turbin wiatrowych.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Warto ponegocjować jeszcze z Siemensem, żeby użyć platformy z potencjałem do upliftingu, czyli podniesienia mocy. Aktualnie jest już dostępna moc 15MW a w najbliższych latach ma jeszcze wzrosnąć. Oczywiście trzeba też uwzględnić to przy parametrach linii przesyłowych i OSS (Offshore Sub Station) czyli morskiej trafostacji.
Ani SGRE ani Vestas nie maja jeszcze tego co sprzedają. Są w fazie prototypowania i ustalania wstępnego SC… mam nadzieje ze w kontrakcie są wysokie kary za opóźnienia bo szybko tych turbin nie zobaczymy