Na Bałtyku powstała ogromna farma wiatrowa Baltic 2
32 km na północ od niemieckiej wyspy Rugia uruchomiono morską farmę wiatrową Baltic 2 o mocy aż 288 MW. Baltic 2 to największa farma wiatrowa w Niemczech. Nie jest to jednak największa farma wiatrowa, którą uruchomiono do tej pory na Bałtyku.
Farma wiatrowa Baltic 2, którą zrealizował niemiecki deweloper EnBW, jest zlokalizowana na powierzchni około 27 km2 i składa się z 80 turbin wiatrowych, model Siemens SWT-3,6-120, które mają produkować rocznie 1,2 TWh energii. Koszt inwestycji wycenia się na 1,4 mld euro.
Pierwszy morski projekt firmy EnBW – Baltic 1 – uruchomiono w 2011 r. Baltic 1, czyli pierwsza niemiecka morska farma wiatrowa, składa się z 21 elektrowni wiatrowych Siemens SWT 2.3-93. Roczny uzysk energii szacuje się na 185 GWh.
Lokalizacja farm wiatrowych Baltic 1 i Baltic 2. Źródło EnBW
Według prognoz Niemcy mają być w tym roku największym rynkiem morskiej energetyki wiatrowej pod względem dodanego potencjału. Potwierdzają to wyniki niemieckiego sektora offshore za I połowę br.
W całym ubiegłym roku Niemcy zainstalowali 1,4 GW morskich farm wiatrowych. Tymczasem tylko w I połowie tego roku na niemieckich wodach terytorialnych powstało już 1,7 GW morskich wiatraków. W efekcie, na koniec czerwca br. łączny potencjał niemieckiej energetyki wiatrowej na morzu przekroczył 2,777 GW, na co składa się 668 turbin.
W 2014 roku najwięcej morskich elektrowni wiatrowych zainstalowano na morzach Wielkiej Brytanii (54,8%), Niemiec (35,7%) oraz Belgii (9,5%). Na koniec 2014 r. łączny potencjał działających w Europie 74 morskich farm wiatrowych wynosił 8,045 GW.
Łączny potencjał morskich elektrowni wiatrowych, które powstaną w tym roku w niemieckiej części Morza Północnego i Bałtyckiego, niemieckie stowarzyszenie morskiej energetyki wiatrowej Stiftung Offshore Windenergie szacuje na 2,25 GW, co zwiększyłoby całkowity potencjał niemieckiego offshore do 3,3 GW.
Cel niemieckiego rządu w zakresie morskiej energetyki wiatrowej to budowa potencjału 6,5 GW do roku 2020.
Baltic 2 nie jest największą farmą wiatrową, która powstała dotąd na Morzu Bałtyckim. Większa jest uruchomiona w 2013 r. przez duński koncern Dong Energy w cieśninie Kattegat farma wiatrowa Anhlot, której moc wynosi aż 400 MW.
Farma wiatrowa Anholt składa się z 111 turbin wiatrowych Siemensa, każda o mocy 3,6 MW. Ma produkować energię wystarczającą do pokrycia zapotrzebowania na prąd dla 400 tys. gospodarstw domowych, a także pokrywającą 4% zapotrzebowania na energię Danii.
gramwzielone.pl