Energa wybrała wykonawcę farmy wiatrowej Parsówek
Energa wybrała wykonawcę robót budowlanych w ramach I etapu farmy wiatrowej Parsówek, która powstanie w gminie Gryfino, w województwie zachodniopomorskim.
W I etapie realizacji projektu Parsówek Energa chce zainstalować 13 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 26 MW.
W postępowaniu przetargowym prowadzonym przez spółkę Energa Invest o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane w ramach realizacji projektu farmy wiatrowej Parsówek za najkorzystniejszą uznano ofertę złożoną przez Elektromontaż Wschód.
O wyborze wykonawcy zdecydowało kryterium ceny (98%) oraz okresu gwarancji na wykonane roboty (2%), a zakres prac obejmuje:
– sporządzenie projektów wykonawczych wszystkich branż (drogowej, budowlanej, elektrycznej)
– wybudowanie pola liniowego 110 kV w GPZ Kołbacz,
– wprowadzenie mocy do GPZ Kołbacz linią napowietrzno-kablową 110 kV wraz z linią światłowodową oraz usunięcie kolizji z liniami SN,
– budowę stacji abonenckiej SN/110 kV GPZ FW Parsówek wraz z wykonaniem zasilania rezerwowego linią kablową SN,
– budowę linii kablowych SN oraz światłowodowych od turbin wiatrowych do stacji abonenckiej,
– budowę wewnętrznych dróg dojazdowych, w tym dróg tymczasowych do turbin wiatrowych oraz placów manewrowych wraz z odwodnieniem,
– budowę zjazdów z dróg publicznych,
– przebudowę dróg publicznych,
– podłączenie farmy wiatrowej do KSE wraz z przeprowadzeniem procedury odbiorowej,
– uzyskanie PPNU.
Jak zapewnił nas Elektromontaż Wschód, rozpoczęcie realizacji inwestycji planowane jest w pierwszej połowie 2015 r.
Czas na wykonanie zamówienia określono na 12 miesięcy.
Energa szuka też w postępowaniu przetargowym firmy, która zajmie się dostawą i montażem turbin wiatrowych. W tym wypadku termin zamówienia ustalono na 48 miesięcy liczonych od podpisania kontraktu.
Energa szuka też dostawcy elektrowni wiatrowych do projektu Przykona realizowanego w woj. wielkopolskim. W tym wypadku wniosek do postępowania przetargowego złożyło siedem firm.
Docelowa moc budowanej przez Energę farmy wiatrowej Przykona wyniesie 30 MW, a wiadomo już, że wśród potencjalnych dostawców turbin są niemiecki Siemens, duński Vestas, francuski Alstom, a także hiszpańskie Gamesa, Aldesa i Acciona oraz amerykański General Electric.
gramwzielone.pl