"Koszt morskich elektrowni wiatrowych spadnie o 30-40%"
W Hamburgu odbywają się targi globalnej branży energii wiatrowej WindEnergy Hamburg 2014. Podczas targów szczególnie widać technologię offshore.
W tym roku Hamburg gości po raz pierwszy najważniejsza imprezę branży energii wiatrowej, która wcześniej co roku odbywała się w Husum. Sam Hamburg można uznać za stolicę branży offshore. Mieszczą się tu bowiem siedziby 10 czołowych firm działających na rynku morskiej energetyki wiatrowej.
Właśnie offshore jest głównym tematem tegorocznych targów.
Branża offshore zapowiada szybki spadek kosztów budowy morskich elektrowni wiatrowych, co jest warunkiem niezbędnym do jej dalszej ekspansji. Póki co, morska energetyka wiatrowa rozwija się w krajach, które oferują wysokie dopłaty do produkcji energii wiatrowej na morzu, dzięki czemu budują rodzime branże offshore, które mogą zdominować globalny sektor morskiej energii wiatrowej.
Przedstawiciele producentów morskich elektrowni wiatrowych zapowiadają jednak, że w najbliższych latach relatywnie drogie technologie offshore czeka szybki spadek kosztów. Podobny do tego, jaki miał miejsce w ostatniej dekadzie w branży lądowej energetyki wiatrowej.
Jan Rispens, dyrektor Renewable Energy Hamburg, poinformował, że mimo ostatnich cięć wsparcia w niemieckiej ustawie o energii odnawialnej, morska energetyka wiatrowa zachowała korzystne taryfy gwarantowane, dzięki czemu ten sektor może czekać w najbliższych latach boom inwestycyjny, a to pozwoli na dalszy rozwój branży i dalsze cięcia kosztów technologii.
Rispens ocenia, że obecne stawki dopłat do produkcji energii wiatrowej na morzu pozwalają w Niemczech na osiągnięcie zwrotu z inwestycji na poziomie ok. 10%.
Opinia dyrektora hamburskich targów jest zbieżna z niedawnym komunikatem Siemensa, który poinformował, że w ciągu najbliższych 10 lat koszt morskich elektrowni wiatrowych spadnie o 30-40%. Taki spadek kosztów odnotowała w ostatnich 10 lat lądowa energetyka wiatrowa.
Zdaniem Rispensa, w najbliższych latach uwaga deweloperów morskich farm wiatrowych skupi się na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim, a szczególnie dynamicznie będzie się rozwijać rynek offshore w Niemczech. Mimo to – jego zdaniem – pozycję globalnego lidera w zainstalowanym potencjale offhsore zachowa Wielka Brytania.
gramwzielone.pl