Polenergia uruchomiła farmę wiatrową na Dolnym Śląsku
Uruchomiona przez polską grupę energetyczną farma wiatrowa Kostomłoty ma moc 27 MW. Jest to dziesiąta lądowa elektrownia wiatrowa w portfelu OZE Polenergii. Wytwarzać ma 87 GWh energii elektrycznej rocznie.
Na farmie wiatrowej Kostomłoty wykorzystano dziewięć turbin Vestas V136 o mocy 3 MW każda. Gondola zamontowana jest na wysokości 122 m, a średnica łopat wiatraka wynosi 136 m. Vestas świadczy także usługi serwisu technicznego instalacji.
Wykonawcą robót budowlanych była spółka Onde, należąca do grupy Erbud. Budowę monitorowali specjaliści z Bio Ekspert, którzy odpowiadali za nadzór przyrodniczy. Usługę inżyniera kontraktu świadczyła firma Bilfinger Tebodin Polska.
Ponad 350 MW mocy
Jak szacuje Polenergia, roczna produkcja energii z instalacji w Kostomłotach wyniesie 87 GWh, co odpowiadać będzie zapotrzebowaniu 43,5 tys. gospodarstw domowych i zapobiegnie emisji 75 tys. ton CO2 w skali roku. To oznacza, że wszyscy mieszkańcy gminy Kostomłoty oraz sąsiednich gmin powiatu średzkiego (Malczyce, Miękinia, Udanin, Środa Śląska) mogliby być w całości zasilani czystą energią z wiatru.
Wraz z uruchomieniem farmy wiatrowej Kostomłoty łączna moc aktywnych inwestycji OZE Polenergii wzrosła do 351 MW.
– Konsekwencja w działaniu, determinacja i sprawna realizacja projektów stawiają Polenergię w gronie liderów aktywnie wspierających transformację polskiego rynku energetycznego. Jeszcze przed rokiem nasze aktywne zielone inwestycje miały moc 249 MW. Teraz mamy już 351 MW, co oznacza wzrost mocy wytwórczych o 41 proc. – powiedział Michał Michalski, prezes zarządu Polenergii.
– W ciągu ostatnich 12 miesięcy uruchomiliśmy farmę wiatrową w Szymankowie, zespoły farm fotowoltaicznych w Sulechowie i Buku oraz instalację słoneczną w Elektrociepłowni Nowa Sarzyna. Teraz dokładamy do tego inwestycję w Kostomłotach, a niebawem uruchomimy farmę wiatrową Dębsk i dołożymy kolejne 121 MW zielonych mocy wytwórczych – wymienia Michał Michalski.
Wsparcie na poziomie lokalnym
Polenergia zaznacza, że sprawna realizacja inwestycji w Kostomłotach była zasługą między innymi dobrej współpracy z lokalnym samorządem. Po uchwaleniu w 2011 roku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego projekt farmy wiatrowej w 2013 roku przeszedł procedurę oceny oddziaływania na środowisko.
Ostatecznie spółka uzyskała pozwolenie na budowę w 2016 i 2017 roku. Budowę rozpoczęła w kwietniu 2021 roku i zakończyła w październiku 2022 roku. Wtedy też uzyskała koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej.
– Dobra współpraca jest jak wiatrak, który napędzany żywiołem i siłą własnego mechanizmu kręci się i generuje sukces. W dobrej współpracy ważne jest zaangażowanie i konsekwencja. Razem można zrobić tak wiele, w pojedynkę nie osiągniemy za dużo – podkreśliła Janina Gawlik, wójt gminy Kostomłoty.
Polenergia realizuje na terenie farmy wiatrowej Kostomłoty Program Ochrony Błotniaka Łąkowego.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.