Ruszają pierwsze studia zarządzania procesami inwestycyjnymi w MEW

Ruszają pierwsze studia zarządzania procesami inwestycyjnymi w MEW
fot. Pramod Kumar Sharma/Unsplash

Morska energetyka wiatrowa: zarządzanie, przygotowanie i realizacja inwestycji – tak nazywa się nowo otwarty kierunek studiów podyplomowych na warszawskiej Uczelni Łazarskiego. Jego program został opracowany we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną.

W połowie października Uczelnia Łazarskiego w Warszawie zainaugurowała studia podyplomowe poświęcone zarządzaniu procesami inwestycyjnymi w morskiej energetyce wiatrowej (MEW). Nabór na studia szkoła ogłosiła z początkiem czerwca br.

Uczestniczący w wydarzeniu prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski zaznaczył, że są to pierwsze w Polsce studia podyplomowe w całości skoncentrowane na procesie zarządzania przygotowaniem i realizacją inwestycji w morskie farmy wiatrowe.

REKLAMA

Tworzący się dopiero w Polsce sektor offshore wind potrzebuje i będzie potrzebował wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Dlatego inwestujemy w przygotowanie kadr, które w najbliższej przyszłości zasilą polską morską energetykę wiatrową. Dziękuję pracownikom Grupy PGE oraz władzom uczelni za doprowadzenie do skutku naszej wspólnej inicjatywy – powiedział Wojciech Dąbrowski.

Praktycy wśród wykładowców

W kadrze wykładającej na nowym kierunku Uczelni Łazarskiego znajdą się eksperci z Grupy PGE. Wśród nich są specjaliści, którzy zdobywali doświadczenie w sektorze offshore za granicą.

Jak podaje PGE, grupa współpracuje także z innymi czołowymi ośrodkami naukowymi w Polsce w celu wykształcenia kadr dla krajowego rynku morskiej energetyki wiatrowej. Należą do nich: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Państwowy Instytut Geologiczny, Instytut Morski w Gdańsku, Instytut Maszyn Przepływowych PAN i Instytut Budownictwa Wodnego PAN.

Dodatkowo grupa PGE nawiązała współpracę ze szkołami technicznymi i branżowymi: Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 – Technikum nr 2 w Malborku oraz Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku.

Studia offshore w Polsce

REKLAMA

Pierwsze w Polsce studia podyplomowe poświęcone morskiej energetyce wiatrowej – w szerszym ujęciu niż na Uczelni Łazarskiego – ruszyły w 2019 roku na Politechnice Gdańskiej. W projekt zaangażowało się Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Według informacji na stronach rządowych obecnie studia kształcące na kierunkach powiązanych z offshore ma w swojej ofercie kilka uczelni.

Akademia Morska w Szczecinie umożliwia ukończenie studiów stacjonarnych I stopnia na kierunku: inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. Uruchomiony został od roku akademickiego 2021/2022.

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni ukończyć można studia stacjonarne II stopnia na kierunku: morska energetyka wiatrowa. Studia realizowane są we współpracy z Politechniką Gdańską. Dodatkowo Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prowadzi studia w zakresie technologii offshore’owych.

Podyplomowe studia z obszaru MEW oferuje – poza wspomnianą już Uczelnią Łazarskiego i Politechniką Gdańską – Uniwersytet Gdański. W 2021 roku uruchomiono tam pierwszą edycję studiów podyplomowych o nazwie „Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa”.

Z kolei Uniwersytet Morski w Gdyni w marcu br. zainaugurował I edycję studiów podyplomowych „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej (Transport)”.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.