Enertrag uruchomił jedną z największych inwestycji wiatrowych w Polsce
Inwestycja wiatrowa o nazwie Dunowo zrealizowana została w pobliżu Koszalina i ma moc zainstalowaną 186 MW. Składają się na nią dwie farmy wiatrowe: Dargikowo i Karlino.
To jeden z największych projektów energetyki wiatrowej w Polsce i największe jak dotychczas przedsięwzięcie spółki Enertrag. Farmy wiatrowe uruchamiane są sukcesywnie w bieżącym roku, a w połowie września odbyło się ich oficjalne otwarcie.
Łączna moc inwestycji wiatrowej Dunowo wynosi 186 MW. Farma wiatrowa Dargikowo obejmuje 43 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 133 MW, natomiast farma Karlino to 16 turbin o mocy 53 MW.
Turbiny mają w sumie generować około 600 GWh czystej energii rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu prawie ćwierć miliona gospodarstw domowych.
Zabezpieczone przyłączenia dla nowych projektów
Energia z obu podprojektów dostarczana jest do stacji Dunowo, należącej do operatora systemu przesyłowego PSE SA. Łącznie dla inwestycji Dunowo dostępna jest zdolność przyłączeniowa na poziomie 250 MW, co umożliwia realizację i przyłączenie kolejnych podprojektów.
– Jestem dumny z zaangażowania naszych polskich kolegów, którzy z powodzeniem przeprowadzili projekt przez niekiedy bardzo długie procedury administracyjne i oddali go do użytku na czas, pomimo ograniczeń związanych z pandemią i zaburzonych łańcuchów dostaw – powiedział Gunar Hering, prezes zarządu spółki Enertrag.
– Mamy nadzieję na złagodzenie w niedługim czasie zasady 10H, która spowalnia rozwój polskiej lądowej energetyki wiatrowej – dodał Christoph Sowa, Enertrag w Polsce. – W trakcie realizacji projektu Dunowo zauważyliśmy duże zainteresowanie polskiego przemysłu zieloną energią generowaną regionalnie. Chcielibyśmy je zaspokoić, realizując w najbliższej przyszłości kolejne projekty OZE.
Enertrag zawarł umowę PPA z Orange Polska na dostawę energii elektrycznej z lądowej farmy wiatrowej o mocy 36 MW, którą spółka zaprojektuje i zbuduje w ramach kolejnego etapu rozbudowy inwestycji Dunowo.
W planach wodór
Enertrag realizuje w Europie również projekty związane z wykorzystaniem zielonego wodoru, dlatego spółka planuje wnieść swój wkład w realizację polskiej strategii wodorowej.
– Teraz wspólnie patrzymy na przyszłe wyzwania, ponieważ polski rynek nadal posiada duży potencjał zarówno dla energetyki wiatrowej, jak i projektów PtX, w szczególności wodorowych – stwierdził Gunar Hering.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.