Rząd za odblokowaniem budowy farm wiatrowych
Po długim oczekiwaniu inwestorzy działający na polskim rynku lądowej energetyki wiatrowej w końcu doczekali się przyjęcia przez rząd projektu ustawy mającej odblokować rozwój projektów wiatrowych, które zostały zatrzymane w 2016 roku przez wprowadzoną wówczas zasadę odległościową. Jak komentuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, nowe przepisy stanowią „kompromis pomiędzy możliwością rozwoju energetyki wiatrowej a potrzebami lokalnych społeczności”.
Wprowadzona w 2016 roku z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości ustawa o inwestycjach w elektrownie wiatrowe – tzw. ustawa odległościowa – zablokowała rozwój nowych projektów wiatrowych. Wyjątkiem były projekty, dla których do czasu wdrożenia nowych przepisów zostały wydane pozwolenia na budowę. Obecnie wchodzą one w fazę operacyjną, jednak od 2016 roku w Polsce nie są w praktyce rozwijane nowe inwestycje, co grozi luką inwestycyjną na polskim rynku wiatrowym.
Liberalizacja zasady 10H
Wprowadzone w 2016 roku przepisy sprawiły, że budowy elektrowni wiatrowych nie można było planować w miejscach, w których minimalna odległość elektrowni od domów i obszarów chronionych byłaby mniejsza niż 10-krotna wysokość tej elektrowni. Przyjęcie tego warunku w praktyce zahamowało rozwój nowych projektów na terenie całego kraju.
Teraz jednak rząd zrobił ważny krok, aby zliberalizować przepisy przyjęte w 2016 roku. Rada Ministrów przyjęła dzisiaj projekt ustawy mającej umożliwić budowę elektrowni wiatrowych na mniej restrykcyjnych zasadach.
Przygotowane przez rząd zmiany przewidują rezygnację z zasady odległościowej – zakładającej minimalną odległość elektrowni od budynku równą 10-krotności wysokości elektrowni wiatrowej (10H) – w sytuacji gdy lokalna społeczność wyrazi na to zgodę. Minimalna odległość elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych nie będzie mogła być jednak mniejsza niż 500 metrów.
Kluczowa rola lokalnych społeczności
Według założeń to gminy i lokalna społeczność mają decydować, poprzez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), czy na ich terenie powstaną farmy wiatrowe.
Ponadto nowe regulacje co do zasady mają zapewnić właściwy poziom kontroli nad tym procesem przez władze gminne i społeczność lokalną, a także zagwarantować odpowiedni stopień bezpieczeństwa eksploatacji elektrowni wiatrowych. Towarzyszyć ma temu pełna informacja o planowanej inwestycji dla mieszkańców gmin, w których lokalizowane będą instalacje wiatrowe.
Podstawą dla określania odległości elektrowni wiatrowej od zabudowań mieszkalnych będą m.in. wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ), wykonywanej w ramach MPZP.
W SOOŚ analizuje się m.in. wpływ emisji hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców. Identyczna minimalna bezwzględna odległość bezpieczeństwa będzie dotyczyć lokalizowania nowych budynków mieszkalnych w odniesieniu do istniejącej lub planowanej elektrowni wiatrowej. Co ważne, władze gminy nie będą mogły odstąpić od wykonania SOOŚ dla projektu MPZP, który uwzględnia elektrownię wiatrową.
Odległość od sieci
Ostatnio do rządowego projektu zmian w ustawie odległościowej wprowadzone zostały dodatkowe obostrzenia.
Jak podała Polska Agencja Prasowa, uwzględniono regulacje, które uniemożliwią realizację projektów wiatrowych jeśli nie zostanie zachowana minimalna odległość od sieci najwyższych napięć odpowiadająca trzykrotnej średnicy wirnika lub dwukrotnej wysokości elektrowni – w zależności od tego, która z tych wartość będzie wyższa.
Ponadto realizacja projektu wiatrowego w pobliżu parku narodowego ma być możliwa tylko przy zachowaniu zasady 10H, czyli dystansu odpowiadającego 10-krotnej wysokości elektrowni wiatrowych (w tym przypadku to zachowanie dotychczasowej reguły). Natomiast rozwój inwestycji w sąsiedztwie rezerwatu przyrody ma być możliwy w odległości co najmniej 500 metrów.
Odblokować ineestycje
Po zaakceptowaniu projektu ustawy liberalizującej zasadę 10H zostanie on teraz skierowany do prac w Sejmie.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie – zasadniczo – po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada, że wprowadzenie proponowanych przepisów umożliwi powstanie nowych instalacji wiatrowych o łącznej mocy 6–10 GW. Obecnie moc zainstalowanych farm wiatrowych w Polsce wynosi ponad 7 GW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.