Miliard dofinansowania na pływające morskie farmy wiatrowe

Miliard dofinansowania na pływające morskie farmy wiatrowe
fot. BW Ideol

Europejski Bank Inwestycyjny przy wsparciu Komisji Europejskiej zawarł umowy na finansowanie instalacji i uruchomienia trzech pływających morskich farm wiatrowych u wybrzeży Morza Śródziemnego we Francji. Łączna kwota wsparcia to 210 mln euro (ponad 980 mln zł).

To będą pierwsze pływające morskie farmy wiatrowe we Francji. Ich zaletą ma być wykorzystanie innowacyjnych technologii, które przyczyniły się do wyboru tych projektów przez francuską agencję państwową zajmująca się transformacją ekologiczną – ADEME – w przetargu organizowanym w ramach rządowego programu inwestycyjnego.

Wsparcie finansowe zapewni Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), który wcześniej już finansował pływające morskie farmy wiatrowe. Inwestycje EBI uzyskały wsparcie Komisji Europejskiej w ramach instrumentów InnovFin EDP oraz Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFSI).

REKLAMA

Wszystkie wybrane do dofinansowania pływające turbiny wiatrowe mają być zakotwiczone do dna morskiego za pomocą kabli, dzięki czemu będzie je można instalować w większej odległości od wybrzeża i na większych głębokościach niż morskie elektrownie wiatrowe osadzane na tradycyjnych, statycznych fundamentach.

50 mln euro dla konsorcjum trzech firm

Projekt najbardziej wysunięty na wschód – 40 km od Marsylii i 17 km od wybrzeża Port Saint Louis du Rhône – realizowany będzie przez trzy firmy. Są to: Parc Eolien Offshore de Provence Grand Large (spółka zależna EDF Renouvelables), Enbridge Eolien France 2 S.à.r.l (spółka Enbridge Inc.) i CPP Investments. Projekt uzyskał dofinansowanie EBI w wysokości 50 mln euro.

Na tej morskiej farmie wiatrowej mają być wykorzystane trzy turbiny Siemens Gamesa o łącznej mocy około 25 MW, zainstalowane z wykorzystaniem systemu pływakowego zaprojektowanego przez SBM Offshore i IFP Energies Nouvelles.

Pływająca instalacja działać będzie na wodach o głębokości około 100 metrów. Jej uruchomienie zaplanowano na 2023 rok.

Projekt Qair z dofinansowaniem 85 mln euro

Drugi projekt – nazwany EolMed – będzie realizowany niedaleko wybrzeża Port-la-Nouvelle, w regionie Oksytania, w departamencie Aude. Odpowiada za niego deweloper i producent energii odnawialnej Qair, który uzyskał dofinansowanie EBI w wysokości 85 mln euro. Farma została wpisana już w 2016 roku na listę pilotażowych projektów w technologii farm wiatrowych na wodzie.

Projekt Qair składać się będzie z trzech turbin wiatrowych Vestas o mocy 10 MW, które będą zainstalowane na półzanurzonych barkach. Turbiny mają być podłączone do systemu przesyłu energii elektrycznej za pomocą kabla podmorskiego.

REKLAMA

Rozpoczęcie budowy instalacji zaplanowane jest na jesień tego roku, a oddanie do użytku – na połowę 2024 roku.

75 mln euro dla Ocean Winds i Banque des Territoires

Projekt najbardziej wysunięty na zachód nazwany został Eoliennes Flottantes du Golfe du Lion. Zlokalizowany będzie około 16 km od wybrzeża Leucate (Aude) i Le Barcarès (Pyrénées-Orientales), na wodach o głębokości 70 metrów. Należy on do dwóch współudziałowców: Ocean Winds (spółka joint venture EDP Renewables i Engie) oraz Banque des Territoires (część grupy Caisse des Dépôts, CDC).

 

W tej instalacji mają być wykorzystane trzy turbiny wiatrowe Vestas o mocy 10 MW, zamocowane na pływakach.

W projekcie zastosowana będzie technologia WindFloat opracowana przez amerykańską firmę Principle Power. Otrzymał on dofinansowanie EBI w wysokości 75 mln euro. Uruchomienie platformy planowane jest na koniec 2023 roku.

Te trzy kredyty na pierwsze pływające morskie farmy wiatrowe we Francji są w pełni zgodne ze strategią EBI polegającą na udzielaniu ogromnego wsparcia na rzecz rozwoju energii odnawialnej i transformacji energetycznej w Europie – powiedział wiceprezes EBI Ambroise Fayolle. – Dzięki tym wysokiej jakości projektom, w których łączą siły czołowi gracze publiczni i prywatni, EBI może mieć szczególny udział w rozwoju francuskiego i europejskiego sektora przemysłowego, który zajmuje wiodącą pozycję w dziedzinie morskiej energetyki odnawialnej.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.