W Świnoujściu powstanie port dla morskich farm wiatrowych
Spółka Orlen Neptun, należąca do Grupy Orlen, finalizuje postępowanie na dzierżawę terenu w Porcie Świnoujście. Na początku 2025 roku ma tam być uruchomiony pierwszy port instalacyjny na polskim wybrzeżu dla morskich farm wiatrowych.
Obok portu instalacyjnego w Świnoujściu Orlen Neptun planuje zbudowanie drugiego takiego obiektu w Gdańsku. Jak informuje spółka, będą one w stanie zapewnić obsługę wszystkich projektów wiatrowych na Bałtyku.
Planowany port instalacyjny zajmie 20 hektarów terenu w Porcie Świnoujście i obejmie infrastrukturę do obsługi dużych jednostek transportujących kluczowe komponenty farm wiatrowych: turbiny, ich wieże oraz fundamenty. Z obiektu mają też wypływać specjalistyczne jednostki zajmujące się zaawansowanymi pracami budowlanymi.
Umowa na port serwisowy
Orlen Neptun zdecydował się na lokalizację portu instalacyjnego na Pomorzu Zachodnim. Z kolei inna należąca do Grupy Orlen spółka – Baltic Power – w zeszłym miesiącu poinformowała o wyborze miejsca na port serwisowy dla pierwszej farmy wiatrowej Orlenu o docelowej mocy 1,2 GW.
Tym razem padło na Pomorze Wschodnie, a konkretnie na Łebę – przede wszystkim ze względu na odległość od farmy wiatrowej Baltic Power, która będzie położona około 23 km na północ od linii brzegowej Bałtyku, na wysokości Łeby i Choczewa.
Baza serwisowa zajmie około 1,1 hektara, Orlen podpisał umowę 25-letniej dzierżawy terenu. Według planów obiekt będzie na stałe obsługiwać minimum dwie jednostki CTV (Crew Transfer Vessels) do transportu personelu serwisowego i sprzętu.
Inwestycja ma być zrealizowana w latach 2023–2025.
Morskie plany Orlenu
Port instalacyjny w Świnoujściu to kolejny krok w realizacji strategii ORLEN2030. Koncern planuje przeznaczyć w sumie 47 mld zł na inwestycje w nisko- i zeroemisyjną energetykę.
Grupa Orlen wystąpiła o 11 koncesji, których łączny potencjał szacowany jest na ponad 10 GW (odpowiada to 25-proc. zapotrzebowaniu Polski na energię elektryczną).
Projekt Baltic Power jest już w fazie rozwoju, koncern ma też analizować możliwość podjęcia podobnych inwestycji na litewskim i łotewskim obszarze Bałtyku.
Zgodnie z „Polityką energetyczną Polski do 2040 roku” na polskich wodach mają powstać inwestycje OZE zapewniające od 9 do 11 GW mocy zainstalowanej.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.