Zmiany w planowanej liberalizacji zasad budowy farm wiatrowych
Ministerstwo Klimatu i Środowiska deklaruje, że w najbliższym czasie projekt ustawy mającej odblokować budowę farm wiatrowych trafi do Sejmu. Tymczasem w projekcie miały pojawić się zmiany, które ograniczą dostępność lokalizacji pod inwestycje wiatrowe w stosunku do planowanych wcześniej regulacji.
Projekt ustawy liberalizującej zasady budowy farm wiatrowych w Polsce został ostatnio przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów i miał zostać skierowany pod obrady Rady Ministrów (RM). Po zatwierdzeniu przez RM projekt trafi do Sejmu i – jak zapewnia resort klimatu – ustawa może zostać uchwalona przez posłów i senatorów jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi, które są zaplanowane na sierpień.
Tymczasem na ostatnim etapie rządowych prac nad nowymi przepisami w projekcie ustawy liberalizującej tzw. zasadę 10H pojawiły się dodatkowe obostrzenia, które zmniejszą dostępność lokalizacji pod budowę farm wiatrowych.
Nowe obostrzenia
Zgodnie z projektem przygotowanym już przed rokiem przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii budowy farm wiatrowych nie będzie ograniczać stosowana od 2016 roku tzw. zasada odległościowa – zakładająca minimalną odległość elektrowni od budynku równą 10-krotności wysokości elektrowni wiatrowej (10H). Postawienie elektrowni wiatrowej ma być możliwe w sytuacji, gdy lokalna społeczność wyrazi na to zgodę poprzez przyjęcie odpowiednich zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Przy tym minimalna bezwzględna odległość elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych nie będzie mogła być mniejsza niż 500 metrów.
Tymczasem teraz – jak przekazała Polska Agencja Prasowa – do rządowego projektu zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia, które uniemożliwią realizację projektów wiatrowych w pobliżu sieci przesyłowych oraz obszarów cennych przyrodniczo.
Jeśli parlament przyjmie przepisy w najnowszej wersji zaproponowanej przez rząd, postawienie elektrowni wiatrowych nie będzie możliwe, jeśli nie zostanie zachowana minimalna odległość od sieci najwyższych napięć odpowiadająca trzykrotnej średnicy wirnika lub dwukrotnej wysokości elektrowni – w zależności od tego, która z tych wartość będzie wyższa.
Dodatkowe proponowane teraz przez rząd obostrzenie ma uniemożliwić budowę elektrowni wiatrowych na terenach parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i obszarów Natura 2000.
Realizacja projektu wiatrowego w pobliżu parku narodowego ma być możliwa tylko przy zachowaniu zasady 10H, czyli dystansu odpowiadającego 10-krotnej wysokości elektrowni wiatrowych (w tym przypadku to zachowanie dotychczasowej reguły). Natomiast rozwój inwestycji w sąsiedztwie rezerwatu przyrody ma być możliwy w odległości co najmniej 500 metrów.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.