Rusza nabór na studia kształcące polskich specjalistów offshore

Rusza nabór na studia kształcące polskich specjalistów offshore
fot. PGE

Uczelnia Łazarskiego w porozumieniu z PGE Polską Grupą Energetyczną uruchamia pierwszy w Polsce kierunek poświęcony zarządzaniu procesami inwestycyjnymi w morskiej energetyce wiatrowej (MEW). Studia ruszą w październiku br.

Nowy kierunek studiów podyplomowych wprowadzany od jesieni do oferty warszawskiej Uczelni Łazarskiego dokładnie nazywa się „Morska energetyka wiatrowa: zarządzanie, przygotowanie i realizacja inwestycji”. Ma on przygotowywać ekspertów do zarządzania procesami inwestycyjnymi w MEW.

Program studiów opracowany został we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną. Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE, podkreśla potrzebę zasilenia polskiego rynku w wysoko wykwalifikowanych specjalistów offshore. – Najlepszym sposobem na skuteczną budowę rodzimego rynku morskiej energetyki wiatrowej jest wykształcenie przyszłych specjalistów na polskich uczelniach – mówi.

REKLAMA

We wspólnym projekcie naukowo-biznesowym uczestniczyć ma kadra dydaktyczna Uczelni Łazarskiego, eksperci ds. zarządzania, regulacji, ryzyka i finansów, a także inżynierowie i menedżerowie nie tylko z PGE, ale i z innych firm z branży.

Współpraca nauki i przemysłu

Nowy kierunek studiów podyplomowych opracowany przez PGE i Uczelnię Łazarskiego wystartuje w październiku 2022 roku. Rektor Uczelni Łazarskiego prof. Maciej Rogalski wyjaśnia, że jest to część strategii uczelni.

Obecna sytuacja międzynarodowa pokazuje, jak niezwykle ważny jest rozwój alternatywnych źródeł energii, w tym również morskiej energetyki wiatrowej. Nasza uczelnia ma duże doświadczenie w kształceniu kadr na potrzeby tego rodzaju projektów w zakresie zarządzania, finansów oraz prowadzenia procesów inwestycyjnych mówi Rogalski.

Kształcenie będzie prowadzone przez specjalistów praktyków, posiadających wieloletnie doświadczenie, powszechnie uznawanych za wybitnych profesjonalistów w swoich dziedzinach aktywności – podkreśla rektor Uczelni Łazarskiego.

Nowy kierunek nie będzie pierwszym poświęconym energetyce w ofercie warszawskiej szkoły wyższej. 

Od kilku lat z powodzeniem realizujemy program MBA Energetyka, w którym stawiamy na rozwój kompetencji menedżerów odpowiedzialnych za projekty inwestycyjne w obszarze energetyki – mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego

Offshore w Polsce na początku drogi

W Polsce morska energetyka wiatrowa dopiero się rozpędza. „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” przewiduje, że do 2030 roku w MEW w Polsce ma być zainstalowane 5,9 GW mocy.

REKLAMA

Pierwsze instalacje wiatrowe w naszym kraju mają powstawać od 2024 roku, potem będzie już tylko coraz więcej pracy w offshore. Wskazują na to m.in. budżety przewidziane na rozwój tego sektora w ustawie z 17 grudnia 2020 roku o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

Taka sytuacja wymaga przygotowania ekspertów do pracy w różnych obszarach związanych z morską energetyką wiatrową. Uruchomienie nowego kierunku studiów na Uczelni Łazarskiego to krok w tym kierunku. Istotnym jego założeniem jest udział w procesie edukacji specjalistów-praktyków z pratyczną znajomością branży offshore.

Grupa PGE wyznaczyła sobie cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Program offshore grupy zakłada wybudowanie do 2030 roku dwóch morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 2,5 GW. Do 2040 roku moc morskich farm wiatrowych PGE osiągnąć ma 6,5 GW.

W pierwszym kwartale tego roku segment energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych w PGE przegonił energetykę konwencjonalną. Przychody segmentu OZE grupy w tym okresie wyniosły 766 mln zł (rok wcześniej było to 323 mln zł).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.