Ruszyły pierwsze prace na gigantycznej morskiej farmie wiatrowej
Pierwszy odcinek kabla eksportowego HVDC dla farmy wiatrowej Dogger Bank A został zainstalowany. W ten sposób oficjalnie rozpoczęła się budowa wielkiej morskiej farmy wiatrowej, która po zrealizowaniu trzech etapów ma osiągnąć moc aż 3,6 GW.
U wybrzeży Yorkshire w Wielkiej Brytanii firma NKT ruszyła z układaniem linii przesyłowych wysokiego napięcia, które mają połączyć farmę wiatrową Dogger Bank A – o mocy 1,2 GW – z punktem na lądzie w Ulrome w East Riding of Yorkshire. Podmorski system kablowy 320 kV DC instalowany jest za pomocą statku NKT Victoria.
Dogger Bank A to morska farma wiatrowa, która będzie zlokalizowana około 130 km od północno-wschodniego wybrzeża Anglii. Jest pierwszym z trzech etapów największego na świecie projektu wiatrowego Dogger Bank o docelowej łącznej mocy 3,6 GW.
– Pierwsze fundamenty mają zostać zainstalowane jeszcze w tym roku, a pierwsze turbiny – w 2023 roku. Jesteśmy na dobrej drodze do zainstalowania pierwszych mocy – powiedział Steve Wilson, dyrektor projektu farmy wiatrowej Dogger Bank.
Prace związane z układaniem kabli eksportowych dla pierwszego etapu Dogger Bank będą kontynuowane w tym roku, w najbliższych dwóch latach zaczną być instalowane linie przesyłowe dla kolejnych etapów budowy. Za wszystkie te fazy projektu odpowiada firma NKT.
Według informacji SSE Renewables (jednego z inwestorów) Dogger Bank będzie pierwszą farmą wiatrową w Wielkiej Brytanii podłączoną do sieci HVDC.
Miliardy euro na zielony prąd dla Wielkiej Brytanii
Największa na świecie farma wiatrowa to wspólne przedsięwzięcie SSE Renewables (40 proc.), Equinoru (40 proc.) i Eni Plenitude (20 proc.). Brytyjski deweloper SSE odpowiada za budowę i wykonanie wszystkich trzech faz projektu, Equinor zaś będzie operatorem farmy wiatrowej po jej uruchomieniu.
Całkowita wartość inwestycji w Dogger Bank szacowana jest na około 9 mld funtów (10,7 mld euro).
Morska farma wiatrowa Dogger Bank o mocy 3,6 GW będzie się składać z 277 turbin wiatrowych GE Haliade-X 13 MW i GE Haliade-X 14 MW. Produkcja energii ma się rozpcząć w 2023 roku, a cała instalacja zostanie w pełni oddana do użytku w roku 2026.
Dogger Bank według założeń zapewni około 5 proc. energii elektrycznej konsumowanej rocznie w Wielkiej Brytanii.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.