Axpo z kolejnymi umowami PPA. Portfel firmy zwiększył się o 165 MW

Axpo z kolejnymi umowami PPA. Portfel firmy zwiększył się o 165 MW
fot. Vestas

Farmy wiatrowe w Białym Borze i Dębnicy Kaszubskiej w północno-zachodniej Polsce są przedmiotem umów PPA, które Axpo Polska zawarła z firmami Mirova Eolska i Uriel Renovables.

Polski oddział Axpo podpisał dwie umowy zakupu energii elektrycznej (PPA) z farm wiatrowych zlokalizowanych na północnym zachodzie Polski. Ich łączna moc zainstalowana wyniesie około 165 MW.

W ramach umów firma Axpo zobowiązała się do odbioru całej energii elektrycznej wytworzonej przez farmy wiatrowe w Białym Borze i Dębnicy Kaszubskiej.

REKLAMA

Pierwsza, zlokalizowana w Białym Borze na Pomorzu Zachodnim, będzie się składać z 42 turbin wiatrowych (Vestas V126 – 3,45 MW) o łącznej mocy zainstalowanej około 145 MW. Średnia roczna produkcja wyniesie więc 364,1 GWh. Instalacja należy do francuskiego funduszu Mirova Eolska oraz hiszpańskiego dewelopera OZE Uriel Renovables.

Druga farma, w Dębnicy Kaszubskiej, to obiekt złożony z 6 turbin wiatrowych (Vestas V126 – 3,45 MW), których łączna moc zainstalowana wyniesie około 20,7 MW. Średnia produkcja energii w skali roku osiągnie poziom 61,4 GWh. Większościowym właścicielem instalacji jest Uriel Renovables.

 Poza odbiorem energii zawarte umowy przewidują również świadczenie przez Axpo usług zapewniających bilansowanie i zabezpieczenie stałej ceny dla części energii elektrycznej wyprodukowanej w modelu pay-as-produced.

Dla obu obiektów umowy PPA obowiązywać będą od chwili uruchomienia farmy wiatrowej do końca 2024 roku.

REKLAMA

Nie tylko obrót energią

Szwajcarska grupa Axpo obecna jest na polskim rynku od 20 lat. W ostatnim czasie firma ogłosiła, że chce nie tylko zajmować się obrotem energią elektryczną w ramach umów PPA, ale też znacznie powiększyć własny portfel elektrowni fotowoltaicznych, również w Polsce.

Axpo planuje postawić farmy PV o łącznej mocy 10 GW do 2030 roku. Pierwsze instalacje – o łącznej mocy 4 GW – miałyby być realizowane we Włoszech, w Hiszpanii i Polsce. Będą to naziemne instalacje fotowoltaiczne, ale też panele montowane na dachach, szklarniach i zadaszeniach parkingów.  

Wśród inwestycji szwajcarskiej firmy w obszarze OZE jest również instalacja do produkcji ekologicznego wodoru, która powstanie w pobliżu elektrowni przepływowej w Brugg w Szwajcarii. Ma ona dostarczać wodór do stacji paliw w regionie. Przy wytwarzaniu H2 w zakładzie Axpo wykorzystywana będzie hydroenergia.

Instalacja do produkcji wodoru w Brugg ma osiągnąć 15 MW mocy i produkować w procesie elektrolizy około 2 tys. ton H2 w skali roku. Według planów zakład zostanie oddany do użytku na koniec 2023 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.