Umowa PPA na energię z farmy wiatrowej Ścieki

Umowa PPA na energię z farmy wiatrowej Ścieki
Green Investment Group

Umowa na odbiór energii z farmy wiatrowej Ścieki pomiędzy Green Investment Group i Air Products została zawarta przy wsparciu Axpo Polska dzięki dziewięcioletniej umowie na usługi route-to-market oraz bilansowania.

W ramach najnowszego kontraktu w latach 2022-2030 polska spółka Axpo będzie świadczyć usługi route-to-market oraz bilansowania dla całej energii wyprodukowanej przez farmę wiatrową Ścieki o zainstalowanej mocy 22 MW.

Umowa obejmuje również zabezpieczenie cenowe znacznej części zielonych certyfikatów przysługujących za produkcję energii na farmie wiatrowej Ścieki, a także krótkoterminową kontraktację energii elektrycznej.

REKLAMA

Farmę wiatrową znajdującą się w pobliżu miejscowości Ścieki w woj. łódzkim, około 75 km na południowy zachód od Warszawy, tworzy 11 turbin wiatrowych Vestas V90 o mocy 2 MW, działających od 2013 roku. Funkcjonowanie tej farmy pomaga kompensować emisję średnio 39 tys. ton CO2 rocznie.

Transakcja wspiera także realizację odrębnej, wirtualnej umowy na zakup energii (VPPA), podpisanej na początku ubiegłego roku pomiędzy GIG a Air Products – wiodącą na świecie firmą z branży gazów przemysłowych. Zakup energii z farmy wiatrowej Ścieki wpisuje się w strategię grupy Air Products, która do 2030 roku chce ograniczyć emisje CO2 o 1/3 w porównaniu z emisjami z 2015 roku.

Axpo jest obecne na polskim rynku od 20 lat. Klienci w Polsce mogą skorzystać z szytych na miarę umów PPA, a także rozwiązań w zakresie dostaw energii elektrycznej i gazu w oparciu o ustrukturyzowane kontrakty długoterminowe. W ciągu ostatnich lat Axpo rozszerzyło portfolio klientów o małe i średnie przedsiębiorstwa i obecnie świadczy usługi dla 15 tys. firm w kraju.

REKLAMA

Należąca do australijskiej grupy Macquarie firma Green Investment Group należy do najaktywniejszych deweloperów na europejskim rynku odnawialnych źródeł energii.

GIG wszedł na polski rynek OZE, przejmując kolejne farmy wiatrowe, które zostały uruchomione jeszcze przed 2016 r. i są objęte rozliczeniami w systemie zielonych certyfikatów.

Projekt Ścieki to ostatnia akwizycja GIG na polskim rynku wiatrowym, która została ogłoszona w lutym zeszłego roku. Poprzednio właścicielem farmy wiatrowej Ścieki był fundusz EnerCap Power. Inwestycja została wcześniej wsparta unijną dotacją w wysokości 40 mln zł przyznaną w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko z budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Beneficjentem dofinansowania był ówczesny deweloper tego projektu – spółka Elwiatr – Pruszyński Sp. z o.o. Całkowity koszt inwestycji miał wynieść niemal 160 mln zł.

W ubiegłym roku GIG ogłosił plany inwestycji na polskim rynku także w obszarze fotowoltaiki poprzez dewelopera Cero Generation mającego zbudować na wybranych europejskich rynkach portfolio farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 8 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.