Orlen planuje kolejne farmy wiatrowe na Bałtyku
Grupa Orlen złożyła wnioski o przyznanie siedmiu nowych koncesji na obszary przeznaczone pod budowę farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Po uruchomieniu kolejnego etapu procedury administracyjnej koncern ma wnioskować o przyznanie pozostałych czterech koncesji. Łączna moc możliwa do uzyskania na obszarach objętych złożonymi wnioskami szacowana jest na około 7 GW.
Orlen podkreśla, że wnioskując o jak największą liczbę koncesji na zagospodarowanie morskich stref pod budowę farm wiatrowych, chce wykorzystać efekt skali i dotychczasowe doświadczenia w realizacji projektów morskiej energetyki wiatrowej.
Offshore ma być kluczowym elementem strategii Orlenu zakładającej inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii, na które koncern chce wydać do 2030 roku w sumie 47 mld zł.
– Strategia Grupy Orlen do 2030 roku zakłada, że kluczowym obszarem rozwoju będzie energetyka oparta głównie o odnawialne źródła energii. Plany dotyczące budowy nisko- i zeroemisyjnych mocy energetycznych opieramy na najbardziej efektywnych technologiach, umożliwiających modernizację tego segmentu działalności. Dlatego chcemy inwestować w morskie farmy wiatrowe, które stanowią jeden z najważniejszych kierunków rozwoju nie tylko naszego Koncernu, ale i całej polskiej gospodarki. Mamy wiedzę i odpowiednie zasoby, aby być liderem tego procesu. Dlatego chcielibyśmy pozyskać jak największą liczbę nowych koncesji. To istotne ze względu na pożądany efekt skali, który umożliwi udział biznesowy i maksymalizację wkładu polskich przedsiębiorców w łańcuch wartości dla morskich elektrowni wiatrowych – komentuje Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Rozbudowa potencjału energetycznego na Bałtyku jest jednym z najważniejszych projektów rozwojowych Orlenu, realizowanych przez portfel spółek zależnych: Orlen Neptun i Energa Morskie Farmy Wiatrowe.
Obecnie swoje kompetencje i doświadczenie w obszarze offshore Orlen zwiększa poprzez projekt Baltic Power zakładający budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW realizowanej w partnerstwie z kanadyjską firmą Northland Power.
Budowa tej farmy wiatrowej planowana jest na lata 2024-2026 i ma się na nią złożyć około 70 turbin, które zostaną rozlokowane na powierzchni około 131 km2.
Farma wiatrowa Baltic Power będzie zlokalizowana w odległości około 23 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa i ma dostarczać energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu miliona polskich gospodarstw domowych.
Ta inwestycja zostanie zrealizowana w ramach pierwszego etapu systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej, w którym 25-letnie gwarancje sprzedaży energii w postaci kontraktu różnicowego zostały przyznane w ubiegłym roku dla projektów o łącznej mocy 5,9 GW w drodze indywidualnych decyzji Urzędu Regulacji Energetyki.
W drugim etapie, w którym Orlen chce zbudować kolejne farmy wiatrowe na morzu, wsparcie ma być przyznawane inwestorom, którzy zaproponują najniższe ceny za energię w aukcjach planowanych na lata 2025-27.
Według założeń rządowej strategii energetycznej – Polityki energetycznej Polski do 2040 r. – w naszej części Bałtyku ma powstać od 9 do 11 GW mocy zainstalowanych w morskiej energetyce wiatrowej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.