Hiszpański gigant znowu buduje elektrownie wiatrowe w Polsce

Hiszpański gigant znowu buduje elektrownie wiatrowe w Polsce
Siemens Gamesa

Jeden z największych producentów energii odnawialnej na świecie hiszpański koncern energetyczny Iberdrola po niemal 10 latach braku aktywności na polskim rynku OZE wybuduje w naszym kraju swoją kolejną farmę wiatrową.

Przed dekadą hiszpańska grupa energetyczna należała do najaktywniejszych inwestorów na polskim rynku wiatrowym. Później jednak sprzedała wybudowane farmy i projekty wiatrowe państwowym koncernom PGE i Energa.

PGE przejęła od Iberdroli farmy wiatrowe o mocy 70,5 MW, a Energa stała się właścicielem farm wiatrowych Karścino i Bystra, których łączna moc wynosi 114 MW. Dodatkowo obie firmy przejęły także znajdujące się w trakcie realizacji projekty wiatrowe. 

REKLAMA

Wcześniej w tym roku Iberdrola ogłosiła jednak powrót na polski rynek lądowej energetyki wiatrowej za sprawą przejęcia dwóch farm wiatrowych – Korytnica I o mocy 82,5 MW oraz Zopowy o mocy 30 MW – i jednego projektu gotowego do budowy. Te aktywa o łącznej mocy 163 MW należały wcześniej do grupy CEE Equity Partner.

Teraz Iberdrola ogłosiła przystąpienie do budowy farmy wiatrowej Korytnica II. Inwestycja powstanie w województwie mazowieckim, w pobliżu farmy wiatrowej Korytnica I, która została uruchomiona 6 lat temu i na którą składa się 25 turbin Vestasa o jednostkowej mocy 3,3 MW. Wyprowadzenie mocy z farmy wiatrowej Korytnica I do sieci PSE zostało zrealizowane za pomocą linii kablowej pracującej na napięciu 400kV.

REKLAMA

W skład farmy wiatrowej Korytnica II wejdą elektrownie wiatrowe Vestasa o jednostkowej mocy 3,6 MW i średnicy łopat wirnika liczącej 126 metrów (model V126-3.45 MW o zwiększonej mocy). Turbiny zostaną zainstalowane na wieżach liczących 132 metry.

Dostawa 14 elektrowni wiatrowych ma się rozpocząć w ostatnim kwartale przyszłego roku. Wykonawcą – podobnie jak w przypadku projektu Korytnica I – będzie CJR Polska. Budowa powinna zostać ukończona na początku 2023 r.

Produkcja energii zostanie objęta kontraktem różnicowym dzięki skutecznemu złożeniu oferty sprzedaży energii w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w czerwcu tego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.