Duńczycy rozstrzygnęli aukcję dla offshore w nietypowy sposób

Duńczycy rozstrzygnęli aukcję dla offshore w nietypowy sposób
RWE

Niemiecka grupa energetyczna RWE jest wygranym aukcji, w wyniku której powstanie największa morska farma wiatrowa u wybrzeży Danii. Projekt o nazwie Thor zakłada budowę elektrowni wiatrowych o docelowej mocy 1 GW. Cała inwestycja ma kosztować 15,5 mld koron, czyli około 9,6 mld zł i nie będzie generować żadnych kosztów po stronie duńskiego budżetu czy odbiorców energii. Co więcej Dania sporo na tej inwestycji zarobi.

Nietypowy przebieg miała aukcja dla inwestorów, którzy chcieli uzyskać prawa do zagospodarowania strefy położonej w duńskiej części Morza Północnego, na której będzie można wybudować w ramach projektu o nazwie Thor elektrownie wiatrowe o łącznej mocy około 1 GW.

Do aukcji zgłosiło się kilku inwestorów, z których każdy zaproponował najniższą możliwą cenę za energię na poziomie 0,01 ore/kWh. Ponieważ o przyznaniu prawa do realizacji projektu Thor nie decydowały inne kryteria poza ceną, to zwycięzcę aukcji wyłoniono w losowaniu.

REKLAMA

Najwięcej szczęścia miała spółka Thor Wind Farm I/S należącą do grupy energetycznej RWE. Jednak w wyniku aukcji niemiecki koncern w praktyce nie tylko nie otrzyma gwarancji ceny sprzedawanej energii, ale będzie musiał też zapłacić spore pieniądze za prawa do zagospodarowania strefy przeznaczonej pod projekt Thor.

RWE ma wpłacić do duńskiego budżetu do 2028 roku około 2,8 mld koron (1,73 mld zł). Po tym okresie nie będzie już żadnych transakcji między inwestorem i rządem Danii, co oznacza, że morska farma wiatrowa Thor będzie funkcjonować na czysto komercyjnych warunkach.

Po stronie RWE będą ponadto koszty związane z przyłączeniem do duńskiego systemu elektroenergetycznego. Duńczycy nie zdecydowali się na zapewnienie inwestorowi infrastruktury przesyłowej, jednak – jak pokazał wynik aukcji – nie było to konieczne, aby zapewnić sobie optymalny kosztowo wynik aukcji.

REKLAMA

Duński regulator rynku energetycznego ma teraz doprowadzić do szybkiego przyznania koncesji na zagospodarowanie strefy pod morskie wiatraki. Umowa w tej sprawie ma zostać podpisana w ciągu kilku tygodni.

Produkcja energii z farmy wiatrowej Thor ma się rozpocząć w roku 2026, a inwestycja ma zyskać w pełni operacyjny status w roku 2027. Będzie to wówczas największa morska farma wiatrowa w duńskim systemie elektroenergetycznym. Obecnie największa jest uruchomiona kilka miesięcy temu farma wiatrowa Kriegers Flak, która jest jednocześnie największą tego rodzaju inwestycją zrealizowaną dotąd na Morzu Bałtyckim.

Na uruchomioną przez szwedzki Vattenfall morską farmę wiatrową Kriegers Flak składają się 72 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 604 MW, które zostały rozlokowane w odległości od 15 do 40 km od brzegu na łącznej powierzchni około 132 km2. Turbiny o jednostkowej mocy ponad 8 MW do tego projektu dostarczył Siemens Gamesa Renewable Energy.

Cała farma wiatrowa ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 600 tysięcy, a więc 23 proc. wszystkich gospodarstw domowych w Danii. Inwestycja miała kosztować około 1,1-1,3 mld euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.