PGE i Tauron tworzą spółkę dla offshore

PGE i Tauron tworzą spółkę dla offshore
Orsted

Wniosek o utworzenie wspólnego przedsiębiorcy, który PGE i Tauron skierowały do UOKiK, dotyczy działalności związanej z morską energetyką wiatrową.

Polska Grupa Energetyczna i Tauron pod koniec ubiegłego miesiąca skierowały do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na utworzenie spółki mającej zająć się wytwarzaniem energii elektrycznej. Teraz obie firmy poinformowały, że chodzi o produkcję energii z morskich farm wiatrowych.

W tej sprawie na początku tego roku PGE, Tauron, a także Enea, podpisały list intencyjny. Dotyczył on powołania spółki, w której te firmy miałby objąć równe udziały i która miała zająć się budową farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

REKLAMA

Spółka utworzona przez PGE i Tauron, w sprawie której wniosek trafił teraz do UOKiK, mogłaby wystartować w aukcjach dla inwestorów planujących budowę morskich farm wiatrowych, które mają się odbyć w latach 2025-27. Ich organizację przewiduje ustawa o morskiej energetyce wiatrowej i ma to być drugi etap systemu wsparcia dla offshore, w którym gwarancje sprzedaży energii mogą uzyskać inwestycje o mocy około 5 GW.

W pierwszym etapie wsparcie w postaci 25-letnich kontraktów różnicowych jest przyznawane w drodze indywidualnych decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Ten etap ma objąć inwestycje o łącznej mocy 5,9 GW.

Beneficjentem tego etapu jest Polska Grupa Energetyczna, która ma w nim uruchomić morskie farmy wiatrowe o mocy 2,5 GW. Te projekty PGE realizuje w ramach joint venture 50/50 z duńskim Orsted.

REKLAMA

Strategia PGE zakłada wybudowanie do 2040 roku morskich farm wiatrowych o mocy 6,5 GW.

W gronie inwestorów realizujących projekty offshore w pierwszym etapie systemu wsparcia nie ma Taurona, który początkowo chciał inwestować w morskie farmy wiatrowe we współpracy z firmą Ocean Winds utworzoną przez portugalski EDPR i francuskie Engie.

W porozumieniu zawartym pod koniec 2020 roku Tauron i Ocean Winds zobowiązały się do działania na zasadach wyłączności w zakresie projektów objętych współpracą w czasie obowiązywania dwuletniej umowy. Współpraca miała zostać rozszerzona o dodatkowe obszary pod warunkiem zawarcia umowy sprzedaży udziałów i umowy inwestycyjnej.

Jednak w połowie tego roku Tauron poinformował w raporcie giełdowym o wygaśnięciu współpracy z Ocean Winds.

Strategia Taurona zakłada wybudowanie do 2030 roku morskich farm wiatrowych o mocy 1 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.