Powstała największa pływająca farma wiatrowa na świecie
U wybrzeży Szkocji pracę rozpoczęła morska farma wiatrowa, w której turbiny nie są na stałe przymocowane do dna. Jest to największa inwestycja wiatrowa zrealizowana na pływających platformach w dotychczasowej historii rynku offshore.
Morska farma wiatrowa Kincardine o mocy 50 MW powstała u wybrzeży Szkocji, na wysokości regionu Aberdeenshire, w odległości około 15 km od wybrzeża.
Projekt został zrealizowany przez spółkę Kincardine Offshore Windfarm Limited należąca do hiszpańskiej firmy Cobra Wind International.
Turbiny znajdują się na morzu, którego głębokość sięga 60-80 metrów. W takich warunkach budowanie tradycyjnych morskich elektrowni wiatrowych, których fundamenty są na stałe przytwierdzone do dna, byłoby trudne i znacząco pogorszyłoby opłacalność inwestycji.
Dlatego turbiny posadowiono na pływających platformach, wykorzystując technologię opracowaną przez amerykańską firmę Principle Power.
Tę samą technologię wykorzystano w innym projekcie zrealizowanym w ubiegłym roku u wybrzeży Portugalii przez konsorcjum firm z udziałem EDPR, Engie i Repsol. W odległości 20 km od portu Viana do Castelo na północy Portugalii zainstalowano trzy ogromne elektrownie wiatrowe na pływających platformach, z czego każda elektrownia wiatrowa posiada moc 8,4 MW.
W uruchomionej właśnie farmie wiatrowej Kincardine zastosowano również elektrownie wiatrowe, które dostarczył Vestas. Wykorzystano pięć jednostek o mocy 9,5 MW i średnicy łopat wirnika 164 metry. Do tego zainstalowano jedna mniejszą turbinę o mocy 2 MW i średnicy łopat wirnika 80 metrów.
Wszystkie turbiny mają produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu na prąd 50 tys. szkockich gospodarstw domowych. Inwestor zakłada, że elektrownie wiatrowe będą pracować przynajmniej 25 lat.
Nie jest to pierwsza inwestycja w morską farmę wiatrową, w której turbiny zostały umieszczone na pływających platformach i która została zrealizowana u wybrzeży Szkocji.
Wcześniej, już w 2018 roku, zrealizowano tam pierwszą na świecie farmę wiatrową na morzu, w której wykorzystano technologię „floating wind”.
Morska farma wiatrowa Hywind jest zlokalizowana w odległości 25 km od szkockiego miasta Peterhead. Składa się z sześciu turbin Siemens-Gamesa o łącznej mocy 30 MW, które mają produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 20 tys. gospodarstw domowych.
Za projektem Hywind stoją norweski koncern paliwowy Equinor oraz arabski fundusz Masdar. Equinor posiada 75 proc. udziałów, a Masdar 25 proc.
W czasie, gdy była uruchamiana ta farma wiatrowa, Equinor przyjął cel zredukowania kosztu energii z pływających farm wiatrowych do 40-60 euro/MWh do roku 2030. Norweski koncern paliwowy ocenił, że 80 proc. lokalizacji pod morskie farmy wiatrowe charakteryzuje się głębokościami powyżej 60 metrów, w których montaż tradycyjnych turbin nie jest możliwy
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o