ZE PAK ma partnera do budowy morskich wiatraków

ZE PAK ma partnera do budowy morskich wiatraków
Orsted

Grupa energetyczna kontrolowana przez Zygmunta Solorza chce inwestować w morskie farmy wiatrowe wspólnie z duńskim potentatem na rynku offshore firmą Orsted. Zanim jednak Duńczycy zabiorą się do budowy morskich wiatraków we współpracy z ZE PAK, zrealizują swoje pierwsze inwestycje w polskiej części Morza Bałtyckiego wspólnie z PGE.

ZE PAK i Orsted podpisali list intencyjny dotyczący wspólnego udziału w drugim etapie systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej, w którym prawa do 25-letnich kontraktów różnicowych będą przyznawane już nie na drodze indywidualnych decyzji Urzędu Regulacji Energetyki – jak w pierwszym etapie – ale w drodze aukcji planowanych w 2025 i 2027 roku.

– Energia z wiatru to jeden z filarów strategii ZE PAK przejścia na produkcję zeroemisyjnej energii i cieszę się, że mamy możliwość rozpoczęcia współpracy właśnie z Orsted. Jeśli na poważnie myśli się o morskiej energetyce wiatrowej, to Orsted – światowy numer 1 w tej dziedzinie, jest najlepszym z możliwych partnerów. Potencjał, osiągnięcia oraz doświadczenie Orsted w produkcji czystej energii są naprawdę imponujące i bez wątpienia mogą wspomóc transformację energetyczną zarówno ZE PAK, jak i całej polskiej energetyki – mówi Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK.

REKLAMA

ZE PAK jest piątym, co do wielkości producentem energii w Polsce. Notowana na warszawskiej giełdzie spółka rozpoczęła proces transformacji od produkcji energii ze źródeł kopalnych do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. ZE PAK wycofa się z energetyki węglowej najpóźniej do 2030 r. i zamierza dołączyć do szybko rozwijającego się rynku zielonego wodoru, aby pomóc w dekarbonizacji innych sektorów, takich jak transport i przemysł ciężki.

– W ZE PAK staramy się zajmować konkretami i podejmować realne działania na rzecz przejścia na produkcję czystej energii i redukcji emisji dwutlenku węgla. Podobnie jak Orsted, mamy swoje „naj” i „pierwsze” – ukończyliśmy właśnie budowę największej w Polsce farmy słonecznej, pierwsi rozpoczniemy wytwarzanie zielonego wodoru, jesteśmy liderem w redukcji emisji dwutlenku węgla i co najważniejsze – pierwsi w Polsce odejdziemy od węgla. Morska energetyka wiatrowa będzie ważną częścią transformacji ZE PAK w producenta czystej i zielonej energii – mówi Piotr Woźny, prezes ZE PAK.

Orsted to globalny lider w budowie morskich farm wiatrowych. Duńska firma zbudowała pierwszą na świecie morską farmę wiatrową w 1991 roku i dziś rozwija, buduje, posiada i eksploatuje morskie farmy wiatrowe w Europie, regionie Azji i Pacyfiku oraz w Ameryce Północnej, w tym Hornsea 1, która jest największą na świecie morską farmą wiatrową o mocy 1,2 GW.

REKLAMA

Grupa energetyczna z Danii posiada obecnie 12 GW mocy w energetyce odnawialnej, z czego 7,6 GW jest zainstalowane w 28 morskich farmach wiatrowych.

Duńczycy chcą do 2025 roku zainstalować 15 GW mocy w offshore, a do 2030 roku 30 GW. W latach 2020–2027 Orsted zamierza zainwestować w energię odnawialną 350 mld DKK, czyli około 215 mld PLN, z czego 80 proc. zostanie zainwestowane w morską energetykę wiatrową i zielony wodór.

Inwestycje z ZE PAK nie będą jednak pierwszymi projektami morskich farm wiatrowych, które Orsted zrealizuje w polskiej części Bałtyku. Duńska grupa jest beneficjentem pierwszego etapu systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej, w którym zrealizuje inwestycje w ramach joint venture 50/50 z Polską Grupą Energetyczną. Obie firmy mają zbudować morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 2,5 GW.

Zgodnie ze strategią energetyczną zapisaną w Polityce energetycznej Polski do 2040 r. w naszej części Morza Bałtyckiego do 2030 roku powstanie 5,9 GW mocy z morskich farm wiatrowych, a do roku 2040 ma to być już 11 GW.

redakcja@gramwzielone.pl                                                 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o