GE zwiększył moc wiatrowego kolosa
General Electric poinformował o ponownym zwiększeniu mocy obecnie największej na świecie elektrowni wiatrowej, która została zainstalowana dwa lata temu w porcie w Rotterdamie. Jej moc wynosi obecnie 14 MW. W trakcie budowy jest prototyp turbiny innego producenta, która osiągnie taką samą moc.
Prototyp największej na świecie elektrowni wiatrowej Haliade-X rozpoczął pracę w porcie w Rotterdamie w listopadzie 2019 roku.
Moc elektrowni Haliade-X wynosiła początkowo 12 MW, podczas gdy moc największych turbin, które zostały dotąd zastosowane w komercyjnych projektach morskich farm wiatrowych, liczy 9,5 MW i dostarczył je duński Vestas.
Wkrótce po zainstalowaniu elektrownia Haliade-X osiągnęła dobowy rekord produkcji energii, który wyniósł 262 MWh. Dla porównania, średnia 4-osobowa polska rodzina zużywa rocznie 2,5 MWh co oznacza, że energii wytworzonej w ciągu jednego dnia przez Haliade-X wystarczyłoby na cały rok dla ponad 100 takich gospodarstw.
Po zainstalowaniu Haliade-X GE szacował, że jego nowa turbina będzie produkować średnio w skali roku około 67 GWh energii elektrycznej, pracując przy średnim współczynniku wykorzystania mocy aż 67 proc. – takie wartości przyjęto dla typowej lokalizacji na morskie wiatraki w niemieckiej części Morza Północnego.
Testy elektrowni wiatrowej w Rotterdamie miały potrwać 5 lat, ale GE zakładał, że seryjną produkcję nowej potężnej turbiny rozpocznie już w roku 2021 r.
Moc turbiny Haliade-X, która znajduje się w Rotterdamie, została jednak później zwiększona do 13 MW. Na początku tego roku turbina w tej wersji zdobyła niezbędne do wprowadzenia na rynek certyfikaty.
Teraz GE informuje o kolejnej modernizacji, w wyniku której moc obecnie nadal największej na świecie elektrowni wiatrowej wzrosła do 14 MW. Turbina o takiej mocy ma wytwarzać w warunkach wietrzności panujących w niemieckiej części Morza Północnego średnio w skali roku około 74 GWh energii elektrycznej.
Pierwszym komercyjnym projektem, w którym mają zostać wykorzystane turbiny Haliade-X w wersji 14 MW, będzie trzeci etap największej na świecie morskiej farmy wiatrowej budowanej w brytyjskiej części Morza Północnego.
Realizowany przez norweski Equinor i brytyjski SSE projekt farmy wiatrowej Dogger Bank podzielono na trzy etapy. W każdym zostaną zainstalowane elektrownie wiatrowe o mocy po 1,2 GW.
W dwóch pierwszych etapach również zostaną wykorzystane turbiny Haliade-X o mniejszej mocy, natomiast w trzecim etapie planowana jest instalacja 87 turbin Haliade-X w wersji 14 MW.
Turbina Haliade-X w wersji 14 MW. Fot. GE.
Konkurencja nie śpi
Na rynku wiatrowym powinny w najbliższych latach pojawić się jednak jeszcze większe elektrownie wiatrowe. Największy na świecie producent morskich turbin pod względem zrealizowanych dostaw, Siemens Gamesa Renewable Energy, w Oesterild w Danii rozpoczął budowę turbiny, której moc wyniesie również 14 MW. Długość łopat tej turbiny wyniesie 108 metrów, a średnica łopat wirnika ma osiągnąć aż 222 metry. SGRE zapowiada, że nowa turbina będzie również dostępna w wariancie 15 MW.
Na 2022 rok uruchomienie swojego prototypu największej morskiej turbiny zapowiada Vestas. Ta turbina ma osiągnąć nominalną moc 15 MW, a średnica łopat wirnika wyniesie 236 metrów.
Elektrownia wiatrowa V236-15.0 MW ma wytwarzać przeciętne w skali roku około 80 GWh energii elektrycznej, pracując ze średnim tzw. capacity factor przekraczającym 60 proc. Taka ilość energii odpowiada średniemu rocznemu zapotrzebowaniu około 20 tys. gospodarstw domowych w Europie.
Turbina V236-15.0 MW ma trafić do seryjnej produkcji dwa lata po rozpoczęciu testów, a więc w roku 2024.
Z kolei chiński producent MingYang Smart Energy ogłosił plany wprowadzenia na rynek turbiny o mocy 16 MW. Jej wysokość wyniesie 264 metry, a średnica łopat wirnika ma sięgać 242 metrów. Turbina przy średnich warunkach wietrzności będzie w stanie wytworzyć około 80 GWh energii elektrycznej rocznie.
Prototyp turbiny oznaczonej jako MySE 16.0-242 ma być gotowy w 2023 roku, a pierwsze dostawy do komercyjnych projektów miałyby się rozpocząć już w kolejnym roku.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.